بررسی و مقایسه بهترین فرمان دوچرخه کوهستان موجود در بازار

بررسی و مقایسه بهترین فرمان دوچرخه کوهستان موجود در بازار

بهترین فرمان دوچرخه کوهستان برای برخورداری از تعادل بهتر در هنگام دوچرخه سواری و همچنین ایمنی بیشتر دوچرخه سوار ضروری است. فرمان دوچرخه از ضروری‌ترین و در عین حال ساده‌ترین لوازم جانبی دوچرخه محسوب می‌شود. در صورت معیوب بودن و یا نامناسب بودن این قطعه انجام دوچرخه سواری امکان‌پذیر نبوده و یا با مشکل مواجه خواهد شد. از دیگر لوازم بسیار مهم دوچرخه می‌توان به گریپ و شاخک دوچرخه نیز اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی بهترین فرمان دوچرخه کوهستان در بازار ایران، درباره بهترین گریپ دوچرخه، انواع شاخ گاوی دوچرخه و… نیز توضیحاتی را ارائه دهیم.

خرید ریموت قفل کن دوشاخ دوچرخه

بررسی ویژگی‌های انواع فرمان دوچرخه 

انتخاب فرمان دوچرخه با کیفیت نقش مهمی در هدایت هرچه بهتر این وسیله‌نقلیه ایفا می‌کند. با توجه به اینکه در بازار فرمان‌های دوچرخه در اندازه و طرح‌های مختلفی ارائه می‌شوند لازم است که جهت خرید بهترین فرمان دوچرخه کوهستان بیشتر با انواع این محصول در بازار آشنا شوید. در این بخش از مقاله ویژگی‌های فرمان‌‌های دوچرخه را از نظر اندازه، طول، سایز بستک و شکل ظاهری که دارند مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پهنا و طول فرمان دوچرخه

 

پهنا و طول فرمان دوچرخه

هرچه طول فرمان دوچرخه بیشتر باشد، کنترل دوچرخه نیز بیشتر خواهد گردید، اما همین افزایش پهنا در هنگام عبور از پیچ‌های جاده از سرعت پیچیدن می‌کاهد. در مورد فرمان‌های دوچرخه به صورت باریک و کوتاه می‌توان گفت که از خاصیت آیرودینامیک بالایی برخوردار هستند و مطابق با ارگونومیک دوچرخه سوار طراحی شده‌اند، از این‌رو مناسب برای دوچرخه سواری‌های طولانی‌مدت خواهند بود. برای انتخاب بهترین فرمان دوچرخه کوهستان لازم است که به پهنای فرمان آن توجه ویژه‌ای شود. بر اساس توافقی که در میان اکثر دوچرخه سواران وجود دارد،  فرمان دوچرخه علاوه بر کنترل آسان، راحتی هرچه بیشتر، اطمینان و فرمان‌پذیری بالا، زمانی کارایی بالایی خواهد داشت که پهنای آن در حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر از عرض شانه‌های دوچرخه سوار بیشتر باشد. 

خرید لاستیک دوچرخه جاده ۷۰۰*۲۳ شوالب دورانو پرفورمنس Schwalbe Durano performance Road Bicycle Tires 700*23

بر همین اساس برخی از دوچرخه سواران فرمان عریض‌تر را جهت فرمان‌پذیری بیشتر پسندیده و برخی نیز فرمان با عرض کمتر را انتخاب می‌نمایند. این انتخاب ممکن است به خاطر درد در ناحیه شانه‌ها و مچ که به دلیل استفاده از فرمان‌های بلند به وجود آمده، صورت گیرد. از این‌رو با بررسی و سعی بیشتر می‌توانید فرمان مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. برخی از افراد در هنگام خرید بهترین فرمان دوچرخه کوهستان سعی می‌کنند آن را با عرض بیشتری از آنچه که انتظار دارند، انتخاب نمایند. سپس بر اساس نیاز خود نسبت به کوتاه کردن فرمان اقدام می‌کنند. در این صورت بهتر است به مقدار فضای پر شده در زمان چرخش فرمان و همچنین محدودیت‌های مربوط به ترم ها و دسته دنده در زمان حرکت‌های فرمان رو به داخل نیز توجه داشته باشید.

بررسی مواد و متریال به کار رفته در تولید فرمان دوچرخه

در ساخت اکثر فرمان‌های دوچرخه کوهستان از متریال آلومینیوم استفاده شده است. همچنین برای دوام و استحکام بیشتر فرمان از استیل نیز در تولید آن استفاده می‌گردد. امروزه با توجه به کارایی بسیار زیاد فیبر کربن در ساخت فرمان‌هایی با تکنولوژی بالا، از این ماده استفاده می‌شود. همچنین بسیاری از سازندگان قطعات جانبی دوچرخه استفاده از فرمان‌های تیتانیومی را توصیه و پیشنهاد می‌نمایند. اما با این حال جدا از مواد به کار برده شده در تولید فرمان دوچرخه نحوه تولید و طراحی آن نقش مهم‌تری در دوام و استحکام بهترین فرمان دوچرخه کوهستان خواهد داشت. مثلاً برخی از فرمان‌های آلومینیومی سری ۶ هزار از سری ۷ هزار سنگین‌تر هستند زیرا آلیاژ فوق از دوام کمتری برخوردار است. بنابراین چنانچه وزن فرمان برای شما اهمیت دارد این محصول را از نوع آلومینیومی مقاوم‌تری انتخاب نمایید.

خرید چراغ جلو دوچرخه شارژی (و عقب) وایب مدل ۰۲۷۰

از مهم‌ترین ویژگی‌های فرمان‌‌های آلومینیومی می‌توان به قدرت شکل‌پذیری بالا از بخش خارجی و داخلی آن جهت تقویت در بخش‌های خاص و مستحکم شدن نقاط مختلف اشاره کرد که در مقابل فشارهای گوناگون همچنان فرمان‌پذیری دارند. همچنین استفاده از روش بمباران مولکولی در تولید فرمان‌های دوچرخه باعث می‌شود عیوب و نقاط ضعف این قطعه اصلاح شود. به طور کلی فرمان‌های دوچرخه که تحت تست‌های مختلف فشار و استانداردهای تولید قرار می‌گیرند از کیفیت بالایی برخوردار هستند.‌ فرمان‌‌های دوچرخه استیل با توجه به استحکام و وزن سنگینی که دارند حتی در مواقع زمین خوردن‌های شدید دچار شکستگی نمی‌گردند و تنها احتمال خمیده شدن آن‌ها وجود دارد. 

 

بررسی شکل ظاهری بهترین فرمان دوچرخه کوهستان

 

بررسی شکل ظاهری بهترین فرمان دوچرخه کوهستان

بهترین فرمان دوچرخه کوهستان در بازار از نظر شکل ظاهری معمولاً به صورت خمیده در جهت بالا، خمیده در جهت عقب و صاف تولید و عرضه می‌شود. طراحی و شکل ظاهری فرمان‌های دوچرخه مانند پهنای آن تاثیر بسزایی در کارایی و راحتی هرچه بیشتر آن دارد. البته طول دستان، مچ‌ها و دیگر نواحی این بخش نیز در انتخاب ظاهر فرمان دوچرخه برای راحتی بیشتر موثر هستند. برخی از دوچرخه سواران علاقه‌مند به فرمان‌های خمیده به سمت عقب بوده و برخی نیز ترجیح می‌دهند در موقعیت ایستاده‌تری باشند. همچنین برخی افراد قرار گرفتن در بخش‌های پایین‌تر را دوست داشته و یا ترجیح به کشیده.تر بودن دارند. البته مقدار بالا بودن فرمان دوچرخه بستگی به ارتفاع دو شاخ، ارتفاع کرپی دوچرخه و پیشانی آن نیز دارد.

خرید محافظ طبق قامه دوچرخه مارک Enlee

اندازه بست فرمان دوچرخه

بسیاری از فرمان‌های دوچرخه عرضه شده در بازار با دو قطر متفاوت در بخش اتصال به کرپی تولید می‌شوند. یک نوع آن در اندازه یک اینچ یا ۲۵.۴ میلی‌متری و نوع دیگر ۳۱.۸ میلی‌متری است. قطر بزرگ‌تر مرکز فرمان به بیشتر شدن دوام و استحکام بهترین فرمان دوچرخه کوهستان کمک می‌نماید.

 

گریپ دوچرخه چیست؟

 

گریپ دوچرخه چیست؟

گریپ دوچرخه در واقع روکشی است که بر روی مکان قرارگیری دست بر روی فرمان دوچرخه کشیده می‌گردد. شاید در ابتدا این بخش از دوچرخه چندان مهم به نظر نیاید اما بهتر است بدانید که با استفاده از یک گریپ مرغوب و خوش‌دست لذت دوچرخه سواری برای شما صدچندان خواهد شد. علاوه بر این خرید گریپ دوچرخه با کیفیت باعث کنترل بهتر شما بر روی دوچرخه نیز می‌گردد. اما نکات مهم در انتخاب بهترین گریپ دوچرخه متناسب برای هر فرد عبارتند از:

خرید لباس دوچرخه سواری مریدا

  • قطر گریپ دوچرخه را متناسب با اندازه دستان خود انتخاب نمایید.
  • گریپ دوچرخه کوهستان را از نوع شیاردار انتخاب نمایید تا از لیز خوردن دستان جلوگیری شود.
  • گریپ بهترین فرمان دوچرخه کوهستان دارای قابلیت جذب رطوبت باشد. زیرا در هنگام دوچرخه سواری‌های طولانی امکان تعریق دست‌ها وجود دارد.

بررسی انواع شاخ گاوی دوچرخه

شاخه گاوی دوچرخه از جمله لوازم بسیار مهم در کنار بهترین فرمان دوچرخه کوهستان بوده که از نظر ظاهری در انواع مختلفی تولید و طراحی شده است. شاخ گاوی در واقع دو قطعه فلزی شبیه به هم بوده که در دو قسمت فرمان دوچرخه نصب می‌گردند. البته دوچرخه سواران با توجه به عادت‌های مختلفی که دارند ممکن است این قطعه را در جهات مختلف رو به بالا، رو به جلو و… نصب کنند. این قطعه با توجه به شکل ظاهری ممکن است دارای انحنا و یا کاملاً صاف باشد که هر فرد می‌تواند با توجه به راحتی خود آن را انتخاب و خریداری نماید. مهم‌ترین موارد کاربرد شاخ گاوی دوچرخه عبارتند: 

  • وجود شاخ گاوی در دوچرخه کنترل بهتر دوچرخه را در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها فراهم می‌کند.
  • شاخ گاوی از فشار وارد شده بر کمر و همچنین دستان دوچرخه سوار کاسته و باعث می‌شود تا فرد در زمان بیشتری به رکاب زدن بپردازد.
  • جلوگیری از ایجاد خستگی در هنگام دوچرخه سواری‌های طولانی نیز از دیگر مزایا و کاربردهای شاخ گاوی دوچرخه محسوب می‌شود.

خرید دسته دنده دوچرخه ۱۰ سرعته شیمانو دئور Shimano deore 10 speed gear lever

جمع‌بندی بهترین فرمان دوچرخه کوهستان

استفاده از بهترین فرمان دوچرخه کوهستان در هنگام ورزش دوچرخه سواری علاوه بر ایجاد تعادل بیشتر باعث افزایش ایمنی در فرد دوچرخه سوار نیز خواهد گردید. فرمان‌های دوچرخه از نظر طراحی و متریالی که دارند در انواع مختلفی تولید شده و در بازار موجود هستند. فرمان دوچرخه از متریال آلومینیوم از پرفروش‌ترین فرمان‌های دوچرخه در بازار هستند. همچنین اگر به دنبال خرید فرمان دوچرخه کوهستان با بهترین کیفیت و استحکام هستید فرمان دوچرخه از متریال استیل را پیشنهاد می‌کنیم. 

خرید دسته دنده دوچرخه ١١ سرعته Shimano SLX

بهترین گریپ دوچرخه روکش با کیفیتی است که در مکان قرارگیری دستان بر روی فرمان کشیده شده و نقش مهمی در کیفیت و لذت‌بخش بودن دوچرخه سواری دارد. انواع شاخ گاوی دوچرخه نیز بر اساس شکل ظاهری متفاوت بوده که دوچرخه سواران با توجه به عادت‌های خود در هنگام دوچرخه سواری نسبت به نصب آن در جهات مختلف اقدام می‌کنند. در هنگام انتخاب بهترین فرمان دوچرخه کوهستان لازم است به کیفیت دیگر لوازم و متعلقات این قطعه از جمله گریپ، شاخک دوچرخه و… نیز دقت کرده و آن‌ها را از فروشگاه لوازم جانبی دوچرخه معتبر خریداری نمایید.

 

برای مشاهده تجهیزات و لوازم جانبی روی تصویر زیر کلیک کنید

بنر لوازم جانبی دوچرخه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *