اگر اضافه‌وزن دارید و به دنبال روشی برای چربی سوزی هستید بهترین راه استفاده از دوچرخه ثابت است. همه‌ی ما از کودکی عاشق دوچرخه‌سواری بوده‌ایم اما با بزرگ شدنمان استفاده از دوچرخه را به دلیل مشکلات مختلفی فراموش کرده‌ایم. خصوصاً در کشور ما دوچرخه‌سواری برای بانوان به دلیل مزاحمت‌ها کار ساده‌ای نیست و یک خانم نمی‌تواند به‌راحتی در خیابان دوچرخه‌سواری کند مگر در پارک‌ها و مسیرهای خاص.

اما به لطف پیشرفت تکنولوژی و ظهور دوچرخه ثابت این مشکل برطرف شد. برای دوچرخه‌سواری باید شرایط آب و هوایی مساعد باشد اما برای استفاده از دوچرخه ثابت این مشکل وجود ندارد. امروزه اکثر ما به دلیل کم‌تحرکی دچار اضافه‌وزن هستیم و همه به دنبال راه‌حلی برای برطرف کردن این مشکل!

مزایای دوچرخه ثابت

 1. چربی سوزی
 2. کاهش استرس
 3. افزایش انعطاف‌پذیری بدن
 4. تقویت ماهیچه‌ها و عضلات پا
 5. کاهش درد کمر
 6. تقویت قلب

ملاک‌های مهم برای خرید دوچرخه ثابت

شما ابتدا باید هدف خود را مشخص کرده و سپس اقدام به خرید دوچرخه ثابت کنید به‌عنوان‌مثال اگر علاقه‌مند به انجام ورزش‌های هوازی هستید باید دوچرخه‌ای بخرید که تحمل پدال زدن سریع را داشته باشد یا اگر اضافه‌وزن دارید باید نوعی را خریداری کنید که بتواند وزن زیاد را تحمل کند. ویژگی‌هایی که در انواع مختلف دوچرخه ثابت متفاوت هستند عبارت‌اند از:

 • نوع تنظیم ویژگی‌ها

قدرت و مقدار سختی دوچرخه ثابت به دو روش دیجیتالی و مکانیکی قابل تنظیم می‌باشد. درروش مکانیکی تنظیمات مذکور با پیچ تنظیم‌کننده قابل‌تغییر هستند اما درروش دیجیتالی با استفاده از دکمه و نمایشگر این کار انجام می‌شود.

 • سیستم مقاومت

دوچرخه‌های ثابت دنده ندارند اما جهت تغییر میزان فشار وارده بر پدال مجهز به سیستم مقاومت می‌باشند. شما می‌توانید با دو روش تسمه نمدی و تسمه مگنتی این مقاومت را کاهش یا افزایش دهید.

 • امکان برنامه‌دهی

اگر نیازمند برنامه‌دهی هستید باید در هنگام خرید به فروشنده اطلاع دهید. برخی دوچرخه ثابت‌های مدرن دارای برنامه‌هایی ثابت جهت لاغری، چربی سوزی و … هستند.

 • نمایشگر

انواع پیشرفته مجهز به نمایشگری هستند که دارای قابلیت پخش موسیقی، نمایش سرعت پدال زدن، مسافت طی شده، میزان کالری سوخته شده، برنامه ورزش دوره‌ای، اتصال بلوتوث و … می‌باشد.

 • تنظیمات مربوط به صندلی

قابلیت تنظیم زین معیار مهمی است. زین ثابت به کمر شما فشار وارد می‌کند بنابراین باید زین قابل تنظیم باشد تا بتوانید آن را متناسب با قد خودتنظیم کنید. این کار نیز به دو روش مکانیکی و دیجیتالی قابل انجام است.

 • میزان تحمل وزن

در هنگام خرید به دامنه وزنی افرادی که قرار است از دوچرخه استفاده نمایند توجه کنید. نوع پدال نیز مهم است.

 • قابلیت جابجایی

اگر می‌خواهید دوچرخه ثابت را جابجا کنید باید وزن کمی داشته باشد. برخی دارای چرخ‌هایی برای جابجایی راحت‌تر هستند.

 • قیمت

بهترین روش قبل از خرید تعیین بودجه است. با تعیین بودجه شما انتخاب‌های خود را محدود کرده و راحت‌تر انتخاب می‌کنید.

 • گارانتی و خدمات پس از فروش

گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب مهم‌ترین اصول در هنگام خرید وسایل ورزشی هستند. وسایل ورزشی به دلیل استفاده‌ی طولانی‌مدت همیشه در معرض خرابی و استهلاک می‌باشند بنابراین جانب احتیاط نباید فراموش شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =