حمل و نقل در داخل شهر به ویژه در کشور ما و عدم ساماندهی مناسب وسایل حمل‌ونقل عمومی مشکلات خودش را دارد. در این بین اکثر افراد برای حمل‌ونقل در داخل شهر حتی برای مسیرهای کوتاه از خودروهای شخصی استفاده می‌کنند که می‌تواند مشکلاتی اعم از آلودگی هوا و ترافیک را ایجاد کند. برای جلوگیری از بروز مشکلات ذکر شده و اتلاف زمان می‌توان گفت دوچرخه شهری بهترین وسیله برای رفت و آمد در مسیرهای کوتاه و نیمه‌کوتاه شهری است. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد دوچرخه شهری و نکاتی در مورد انتخاب و خرید آن‌ها خدمت شما بیان کنیم. همراه دوچرخستان باشید…

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

به طور کلی استفاده از دوچرخه علاوه بر اینکه مشکلات متعدد استفاده از خودرو اعم از ترافیک، آلودگی، عدم جای پارک، هزینه سوخت، هزینه تعمیرات، جریمه‌های راهنمایی رانندگی و حتی موارد مربوط به سلامتی را ندارد، مزایای فوق‌العاده‌ای نیز دارد. مهم‌ترین مزایای استفاده از دوچرخه شهری نسبت به خودرو کمک به حفظ هرچه بیشتر سلامتی، هزینه خرید پایین، کاربری آسان، حفظ محیط زیست و… است.

دوچرخه شهری به چه نوع دوچرخه‌ای گفته می‌شود؟

دوچرخه شهری به چه نوع دوچرخه‌ای گفته می‌شود؟

دوچرخه شهری به نوعی از انواع گوناگون دوچرخه اطلاق گفته می‌شود که برای دوچرخه‌سواری در مسیرهای کوتاه و نیمه‌کوتاه و مناطق نسبتا هموار نظیرِ خیابان‌های شهر طراحی شده است. این نوع دوچرخه که معمولا در همه‌ی کشورها کاربرد دارد، برای تسهیل سواری در طول روز و با لباس‌های عادی برای شرایط آب‌وهوایی مختلف ساخته شده است. این دوچرخه‌ها در اکثر جوامع پیشرفته و در حال توسعه یکی از وسایل حمل‌ونقل به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم اشتراکی دوچرخه

این دوچرخه‌های به طور کلی برای محیط‌های شهری مناسب بوده و در آن‌ها به جای سرعت و بهره‌وری بیشتر بر روی راحتی و کارایی بودن تمرکز شده است. دوچرخه‌ی شهری معمولا یک دسته کوچکِ خمید دارد و سطح آن تقریبا با زین یا صندلی تراز است و به دوچرخه‌سوار اجازه‌ی نشستن در موقعیت درست و مناسب را فراهم می‌کند. همچنین آن‌ها دنده‌ی کمتری داشته و معمولا سنگین‌تر از دوچرخه‌های جاده‌ای هستند. بدنه و محور مرکزی این دوچرخه برای راحتی سوار شدن بر روی آن به صورت مورب طراحی شده است. داشتنِ جعبه یا ترکه‌ی حملِ بار یکی دیگر از ویژگی‌های دوچرخه شهری می‌باشد که آن را مناسب برای حمل‌ونقل درون شهری می‌کند. صندلی این دوچرخه‌ها نسبت به سایر انواع دوچرخه کمی بزرگتر است یا نشستن بر روی آن راحت باشد. همچنین با وجود محافظ زنجیر و گل‌گیر لاستیک امکان سواری با لباس‌های عادی در این دوچرخه‌ها فراهم شده است.

کاربرد دوچرخه‌های شهری

کاربرد دوچرخه‌های شهری

دوچرخه شهری اصولا برای سفرهای کوتاه، حمل و نقل، خرید، فراغت یا برای حمل کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دوچرخه‌ها که با نام دوچرخه‌های خدماتی شناخته می‌شوند. به طوری که در برخی جوامع از این وسیله در ادارات پستی و جابجایی نامه‌ها و بسته‌ها و یا برای تردد و حمل‌ونقل در محوطه‌های محل‌های کاری بزرگ مثل کارخانه‌ها، انبارها، فرودگاها و حتی استودیوهای فیلم‌برداری و … استفاده می‌شود.

در برخی از کشورها از دوچرخه‌های شهری به عنوان یک سیستم اشتراکی دوچرخه برای حمل‌ونقل درون شهری که توسط برخی آژانس‌های دولتی یا خصوصی مدیریت می‌شوند، به کار گرفته می‌شوند. در جوامع توسعه نیافته نیز دوچرخه شهری رایج‌ترین نوع دوچرخه محسوب می‌شد. اما در جوامع صنعتی و ماشینی افزایش هزینه‌های سوخت، نگرانی‌های محیط زیستی و ترافیک دوباره باعث شده است تا این دوچرخه بار دیگر به وسیله حمل‌ونقل برای کارهای روزمره تبدیل شود.

در کشورهایی که دوچرخه شهری به صورت عمومی‌تری در دسترس نیست، مردم به از دوچرخه‌های هیبریدی، جاده‌ای و حتی کوهستان برای رفت‌وآمدهای درون شهری استفاده می‌کنند. در چند کشور مانند چین، هند، هلند، دانمارک و منطقه فلاندریِ کشور بلژیک تولید و استفاده از دوچرخه‌های شهری بسیار رایج است. در کشور آلمان نیز از یک نسخه‌ی خاصِ دوچرخه‌ی شهری برای نامه‌رسانی توسط اداره پست استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب دوچرخه‌ی شهری

نکات مهم در انتخاب دوچرخه‌ی شهری

وجود برخی ویژگی‌های عمومی در طراحی این نوع دوچرخه باعث منحصربه‌فرد شدن آن شده که خریدار باید پیش از انتخاب یک مدل از آن‌ها، این ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار دهد. معمولا در هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید یک دوچرخه بحث مالی می‌توان تعیین کننده باشد. درست است که گرانی و ازرانی کی وسیله بی‌علت نیست اما همیشه گران یا ارزان بودن یک وسیله دلیل بر کارایی بالا یا پایین آن نیست و شما به عنوان خریدار باید برخی دیگر از امکانات و ویژگی‌های آن را بررسی کرده و اگر به یک انتخاب درست رسیدید، آن را خریداری کنید. نباید به دلیل قیمت بالا یا پایین یک وسیله آن را خریداری کنید. شما به دنبال دوچرخه‌ای هستید که برای شما کارایی داشته باشد. دوچرخه‌های شهری باید تا جای ممکن ساده و راحت باشند. نیازی نیست که دوچرخه‌های شهری حتما دارای فنر یا دندهای زیادی باشند. پس اگر به دنبال یک دوچرخه‌ی شهری و استفاده از آن در داخل شهر هستید، نباید فاکتورها و ویژگی‌هایی نظیرِ کمک فنر یا دنده زیاد برایتان مهم باشد. شما باید دوچرخه‌ای که قصد خریدش را دارید از نظر وزنی، خوش رکاب بودن و راحتی در استفاده امتحان کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی راهنمای انتخاب سایز دوچرخه را نیز مطالعه بفرمائید.

نکته بعدی که اهمیت آن بسیار بالا است انتخاب دوچرخه با توجه به قد و وزن شخص است. جالب است بدانید اگر شما دوچرخه‌ای انتخاب کنید که از نظر قدی، با قد شما متناسب نباشد، شاید بتوانید از آن استفاده کنید اما میزان خستگی و فشار ایجاد شده پس از استفاده، چند برابر حالت استاندارد است. از طرفی اگر با توجه به وزنتان، جنس بدنه دوچرخه را بررسی نکنید، ممکن است بر اثر دست اندازها و یا موارد اینچنینی، صدمه زیادی به دوچرخه و حتی خود شما وارد شود. برای افراد سنگین وزن لازم است از نشیمن گاه‌های نرم (ژله‌ای) استفاده شود تا کمترین فشار به ستون فقرات وارد آید. دیگر نکاتی که باید در انتخاب دوچرخه به آن‌ها توجه داشته باشید، موارد زیر می‌باشند.

  • دوچرخه شهری باید به طول کامل قابل اعتماد باشد. یعنی شما را بدون هیچ مشکلی به مقصد برساند.
  • این دوچرخه‌ها باید در سرعت‌های پایین و متوسط که در محیط‌های شهری که رایج است، کاملا مانور پذیر باشد.
  • حتی زمانی که روی زین آن ننشسته‌اید باید حمل آن آسان باشد.
  • دوچرخه‌ی شهری باید تا حد امکان راحت و متناسب با سبک دوچرخه‌سواری شما باشد. لزوما این موضوع به معنی این نیست که شبیهِ یک مبل راحت باشد، اما باید در سرعت‌های مختلف کارآمد باشد. هندسه و شکل فریم دوچرخه نقش اصلی را در این مورد ایفا می‌کند.
  • دوچرخه‌ی شهری اگرچه نیاز به سیستم تعلیق ویژه ندارد، اما باید در برابر چاله‌های خیابانی کارایی خوبی داشته باشد.
  • سیستم ترمز دوچرخه شهری برای امنیت بیشتر باید خیلی موثر عمل کند.

دوچرخه‌ها پیش از اینکه از نظر تکنیکی به عنوان دوچرخه شناخته شوند، به خاطر نقاط قوت کاربردی خود تبلیغ شده‌اند. سازندگان این نوع دوچرخه امیدوارم بودند دوچرخه یک جایگزین سودمند به جای اسب‌ها باشد. اما برخی از دلایل باعث شد تا این وسیله همه‌گیر نشده و به یک وسیله‌ی تفریحی و ورزشی برای جوانان ثروتمند بدل شود. اما کم کم می‌توان نتیجه گرفت که این وسیله یکی از بهترین وسایل حمل‌ونقل درون شهری به ویژه در شهرهای شلوغ به حساب می‌آید.

برگرفته شده از: wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − یازده =