دوچرخه های کورسی یا جاده ای برای استفاده در جاده و مسافت های طولانی، مسابقات، دوچرخه سواری سرعتی و تناسب اندام بسیار کاربردی و مناسب هستند. معمولاً فاقد دنده بوده و برای مسیرهای شیبدار، ناهمواری ها، مسیرهای صعب العبور و سربالایی ها مناسب نیستند.

وضعیت قرار گرفتن زین و فرمان در این نوع دوچرخه ها کمی متفاوت از بقیه سبک ها است در واقع اولین تفاوت این سبک با سایر مدل ها در شکل ظاهری آن است. وقتی دوچرخه سوار روی زین مینشیند آناتومی بدن او کمی به سمت جلو خمیده می شود. این خمیدگی با کاهش اصطکاک هوا با فرد، باعث افزایش سرعت او می شود.

ظاهر فرمان یکی دیگر از تفاوت های طراحی ظاهری دوچرخه های کورسی است. فرمان با ظاهری منحنی و به سمت پایین به انتقال انرژی در رکاب زدن کمک می کند. این نوع دوچرخه به دلیل فشاری که به کمر و پشت دوچرخه سوار وارد می کند برای افرادی که انعطاف پذیری کم و یا مشکل کمر دارند مناسب نمی باشد.

تایر و طوقه ها صاف و باریک هستند. این باریک بودن باعث اصطکاک کمتر تایر با زمین شده و سرعت را بالا می برد. دوچرخه های کورسی در دو سطح حرفه ای و غیر حرفه ای با استانداردهای یکسان تولید شده و تفاوت آن ها در تکنولوژی ها و وزن اولیه می باشد.

ویژگی ها و مزایای دوچرخه های کورسی

  1. فرمان پایین تر از زین قرار دارد.
  2. آناتومی بدن فرد در هنگام دوچرخه سواری خمیده است در نتیجه سرعت بیشتر خواهد شد.
  3. فرمان دارای ظاهری منحنی و خمیده می باشد.
  4. لاستیک ها و طوقه ها صاف و باریک بوده در نتیجه اصطکاک با زمین بیشتر می شود.
  5. بدنه معمولاً از جنس آلومینیوم یا فایبر کربن بوده و بسیار سبک است.
  6. طراحی و مدل های متنوعی دارند.
  7. مناسب برای علاقه مندان به مسابقات و مسافت های طولانی می باشند.
  8. دارای عملکرد استقامتی و سرعتی هستند.

انواع دوچرخه های کورسی

استقامتی

مناسب مسیرهای طولانی با سطح صاف هستند. عملکرد مشابه انواع مسابقه ای با ساختاری متفاوت است. به منظور کاهش فشار وارده به کمر دوچرخه سوار در مسافت های طولانی زاویه بین زین و فرمان بسیار کمتر از انواع دیگر است در نتیجه فرد احساس راحتی بیشتری خواهد داشت.

تورینگ

از دوچرخه های تورینگ در پیست ها و مسیرهای طولانی استفاده می شود. بدنه قوی است در نتیجه می توان تجهیزات و وسایل سفر را روی آن قرار داد. این نوع دوچرخه ها برای جهانگردی و استفاده شهری نیز مناسب هستند.

مسابقه ای

فریم اصلی معمولاً آلومینیومی یا فایبر کربنی بوده و وزن آن بسیار کم است. زاویه بین بدن دوچرخه سوار و فرمان بسیار کم می باشد در نتیجه سرعت فرد افزایش خواهد یافت. سرعت در انواع مسابقه ای حرف اول را می زند.

سایکلوکراس

دوچرخه های سایکلوکراس در انواع مسیرهای گلی، چمنی، خاکی و … عملکردی عالی دارند. ساختار مشابه دوچرخه های کوهستان و کراس کانتری است. فریم و دوشاخه نسبت به سایر مدلهای کورسی محکم تر و مقاوم تر بوده و ترمزها دیسکی و قوی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفده =