راهنمای خرید دوچرخه برقی [بررسی امکانات و ویژگی ها]

راهنمای خرید دوچرخه برقی

مقدمه‌ای بر راهنمای خرید دوچرخه برقی

دوچرخه برقی، یا همان دوچرخه شارژی یا الکتریکی، نوعی دوچرخه موتوردار است که از نیروی تولید شده توسط موتور الکتریکی برای حرکت کردن استفاده می‌کند. در مجموع می‌توان گفت که دوچرخه‌های برقی همانند دوچرخه‌های معمولی هستند، با این تفاوت که به آن‌ها موتور، باتری و قطعات دیگری اضافه شده است.  اگر قصد خرید و استفاده از این دوچرخه‌ها را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این راهنمای خرید دوچرخه برقی را تا انتها دنبال کنید تا بتوانید بهترین دوچرخه برقی در ایران را انتخاب نمایید. در ادامه با دوچرخستان همراه باشید.

مزایای استفاده از دوچرخه برقی

اگر به هر دلیلی در هنگام دوچرخه سواری احتیاج به کمک داشته باشید یا به علت آسیب دیدگی نتوانید از پاهای خود برای رکاب زدن استفاده کنید، دوچرخه برقی به شما کمک بسیاری خواهد کرد. امروزه در خیابان‌های ناهموار یا زمین‌های شیب دار و با وجود مشکلات فیزیکی بسیاری که گریبان آدم را می‌گیرد، دوچرخه سواری بیشتر از آنکه فعالیتی لذت بخش باشد، یک مشکل شده است.

اگر کمی زانو درد و مشکلات مفصلی داشته باشید یا فعالیت بدنی طولانی مدت برایتان مشکل ساز باشد، دوچرخه سواری در حالت عادی می‌تواند آزار دهنده شود، به خصوص در سالمندان. به همین خاطر استفاده از دوچرخه‌های برقی می‌تواند بسیار مفید باشد، چراکه تجربه‌ی یک دوچرخه سواری لذت بخش را برایتان به ارمغان می‌آورد. همچنین شما میتوانید در سایت دوچرخستان مقاله راهنمای خرید دوچرخه شارژی را مطالعه کنید.

نکته‌ای که مزیت اصلی دوچرخه‌های برقی به شمار می‌رود، قابلیت شیب پیمایی و پیماش بالا در آن‌ها است. اگر دچار آسم هستید یا به دلیل زانو درد نمی‌توانید رکاب بزنید، دوچرخه برقی کمک کننده‌ی شما در مسیرهای پرشیب و رو به بالا است. در مجموع می‌توان گفت هزینه‌ای که برای خرید یک دوچرخه برقی صرف می‌کنید، درواقع نوعی سرمایه گذاری روی سلامت شما است.

راهنمای خرید دوچرخه برقی: آیا استفاده از دوچرخه برقی به گواهینامه احتیاج دارد؟

در جواب این سوال باید گفت خیر! هرچند که استفاده از دوچرخه برقی نیز مانند سایر دوچرخه‌های معمولی، نیازمند رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و البته نکات ایمنی مربوط به دوچرخه سواری است. علی الخصوص استفاده از کلاه ایمنی که در مواقع حساس حتی می‌تواند نجات بخش جان شما نیز باشد.

 

بررسی مشخصات دوچرخه برقی

 

راهنمای خرید دوچرخه برقی : بررسی مشخصات

باتری

در دوچرخه‌های برقی نیز مانند بسیاری از وسایل الکترونیکی دیگر مانند موبایل، لپ تاپ و…، از باتری‌های لیتیوم یون استفاده می‌شود. طبیعی است که هرچه قیمت دوچرخه بیشتر باشد، باتری به کار رفته در آن نیز از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود. هرچه باتری سبک‌تر باشد، سریع‌تر شارژ می‌شود و در ضمن زمان استفاده از آن نیز بیشتر خواهد بود. هرچه از عمر باتری کاسته شود، کمتر می‌تواند شارژ در خود نگه دارد.

در مورد باتری‌های لیتیوم یون باید گفت که تنها ۸۰۰ بار می‌توان آن‌ها را شارژ مجدد کرد. در نتیجه اگر هرروز باتری را خالی و مجددا شارژ کنید، چیزی در حدود ۳ سال برای شما به صورت مفید کار خواهد کرد. این نکته در مورد دوچرخه‌های برقی نیز صدق می‌کند. به علاوه اینکه زمان پر شدن باتری در این دوچرخه‌ها چیزی در حدود ۳ یا ۴ ساعت است که البته با توجه به کیفیت ساخت دوچرخه می‌تواند متفاوت باشد.

سرعت

در اغلب کشورها برای سرعت دوچرخه برقی محدودیت وجود دارد و نباید از ۳۰ کیلومتر بر ساعت بیشتر شود. هرچند که این محدودیت در ایران وجود ندارد و دوچرخه سواران می‌توانند تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت نیز دوچرخه سواری کنند.

 

برای مشاهده انواع دوچرخه جاینت روی تصویر زیر کلیک کنید

بنر دوچرخه جاینت

 

بیشترین مسافت با یک بار شارژ

مسافت قابل پیمایش با یکبار شارژ یا Range  در دوچرخه برقی یکی از فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه داشت. قطعا شما هم دوست ندارید در میانه‌ی مسیری طولانی شارژ باتری دوچرخه‌تان تمام شود! این مسافت قابل پیمایش به عواملی مانند ظرفیت باتری دوچرخه، سرعت و وزن دوچرخه سوار و البته به مسیری که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. این که در حالت کمک پدال از دوچرخه استفاده می‌کنید یا موتور کامل نیز می‌تواند بر بازه‌ی مسافتی تاثیر بگذارد.

در اگر مسیر رفت و آمد شما در طول روز در حدود ۱۰ کیلومتر است، جای نگرانی نیست. حتی در مسافت‌های ۴۰ کیلومتری نیز می‌توان روی شارژ باتری حساب کرد؛ اما اگر قرار است بیش از ۴۰ کیلومتر را طی کنید، باید وسیله‌ نقلیه دیگری را جایگزین نمایید. به خاطر داشته باشید که این اعداد تنها در زمانی صدق می‌کنند که باتری دوچرخه کاملا نو باشد، چراکه با گذشت زمان و کاهش عمر باتری، مسافتی که با یک بار شارژ می‌توان پیمود نیز کم می‌‌شود.

عمر باتری و زمان شارژ شدن آن

در ادامه‌ی شرح راهنمای خرید دوچرخه برقی بابد اشاره کرد که شارژ شدن باتری دوچرخه باتوجه به نوع باتری و برند سازنده آن متفاوت است اما به‌طور میانگین چیزی در حدود ۴ تا ۸ ساعت طول می‌کشد تا باتری دوچرخه برقی شارژ شود. به عنوان مثال باتری‌های لیتیوم یون یا باتری‌های نیکل متال هیدریدی بین سه تا چهار ساعت به صورت کامل شارژ می‌شوند و در مقابل باتری‌های لید اسید چیزی در حدود ۶ تا ۸ ساعت شارژ شدنشان طول می‌کشد.

درمورد عمرمفید باتری‌ها نیز می‌توان گفت که باتری‌های لیتیوم یون در جایگاه بالاتری از سایر انواع باتری قرار می‌گیرد و در حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ بار شارژ مجدد عمر می‌کند. این مقدار برای باتری‌های نبکل متال هیدرید به ۵۰۰ تا ۷۰۰ و برای باتری‌های سرب اسید به حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ مرتبه شارژ می‌رسد. عمر باتری برای مثال در انواع دوچرخه برقی چینی و دوچرخه برقی جاینت متفاوت است و شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که هر دو به یک میزان بازدهی داشته باشند.

 

روش‌ استفاده از دوچرخه برقی

 

روش‌های استفاده از دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی نیز می‌توانند مانند دوچرخه‌های معمولی استفاده شوند. همانطور که مانند یک موتور نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. با کمک سیستم کمک پدال در این نوع دوچرخه‌‌ها، نیروی پدال زدن شما در حین حرکت تقویت می‌شود و آسان‌تر حرکت می‌کنید، بدین معنی که شما همچنان رکاب می‌زنید اما فشار کمتری را احساس می‌کنید.

این سیستم به خصوص برای کسانی مناسب خواهد بود که ورزش و سلامتی را دوست دارند اما نمی‌خواهند در مسیرهای شیب‌دار و دشوار، فشار زیادی به زانوهایشان وارد شود. سیستم گاز دادن در دوچرخه برقی همانند گاز دادن در موتور سیکلت‌ها است. در این سیستم شما تنها با چرخاندن مچ دست خود می‌توانید دوچرخه را حرکت بدهید! شما می‌توانید براساس نیاز خود، از هرکدام از حالت‌های معرفی شده استفاده نمایید.

نکته‌ی دیگر این که، می‌توان گفت اغلب دوچرخه‌ برقی‌های موجود در بازار نوعی طراحی شده‌اند که هنگام استفاده شارژ نمی‌شوند. حتی اگر شما دوچرخه‌ای خریداری کنید که با رکاب زدن شارژ می‌شود، انرژی تولید شده در آن حالت ناچیز است و بخش قابل توجهی از مسافت را پوشش نمی‌دهد.

در برخی هاب موتورها که دارای موتور بازگشتی هستند (یعنی موتورهایی که توانایی تبدیل نیروی باتری را به محرکه و نیروی محرکه را به نیروی ذخیره شده در باتری دارند)، شما برای استفاده از قابلیت شارژ در هنگام استفاده، باید آن قدر سریع رکاب بزنید تا از حداکثر گشاتور ابجاد شده توسط هاب موتور سریع‌تر باشید. بدیهی است که این موتورها قیمت بالاتری دارند. اما این آپشن چندان کاربردی و ضروری نیست و احتیاجی به پرداخت هزینه برای آن ندارید.

راهنمای خرید دوچرخه برقی : بررسی قیمت

بدیهی است که قیمت ارزان ترین دوچرخه برقی از دوچرخه‌‌های معمولی بیشتر باشد. هزینه‌ای که شما بابت خرید دوچرخه برقی می‌پردازید اغلب صرف کیفیت باتری و موتور آن می‌شود اما به خاطر داشته باشید که کیفیت بدنه، ترمز و دیگر اجزای دوچرخه نیز اهیمت خاص خودشان را دارند،؛ باید در انتخاب دقت کنید و اگر واقعا قصد خرید دارید، مطمئن باشید هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید نوعی سرمایه گذاری بر سلامت خودتان است.

 

برای مشاهده انواع دوچرخه جاینت روی تصویر زیر کلیک کنید

بنر دوچرخه جاینت

 

تاثیر دوچرخه برقی بر محیط زیست

اگر دوست دار محیط زیست هستید پس باید خیالتان از بابت دوچرخه‌‌های برقی راحت باشد. این دوچرخه‌ها در مقایسه با موتور سیکلت یا ماشین‌ها الودگی بسیار ناچیزی تولید می‌کنند و اثراتی قابل چشم پوشی بر جای می‌گذارند. بنابراین انتخاب یک دوچرخه برقی باکیفیت و استاندارد انتخابی دوستانه‌تر برای محیط زیست به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که اغلب دوچرخه‌های برقی را ضد آب می‌سازند تا هنگام بارندگی هم بتوان از آن‌ها استفاده کرد.

جمع بندی راهنمای خرید دوچرخه برقی

دوچرخه‌‌های برقی برای اهداف متفاوتی تولید شده‌اند. اگر اطلاعاتتان در مورد معایب دوچرخه برقی و مزایا و ویژگی‌های آن تکمیل شده است و دیگر شک ندارید که ” دوچرخه برقی بخرم یا نه”، پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از خرید با یک کارشناس یا فروشنده‌ی باتجربه در این مورد مشورت کنید. اما پیش از آن شما باید به‌طور واضح مشخص کنید که کجا قرار است از دوچرخه استفاده کنید و هدف شما از خرید آن چیست؟

شما می‌توانید در مراکز فروش دوچرخه برقی ژاپنی یا دوچرخه برقی چینی و سایر مدل‌ها، براساس آن چه در راهنمای خرید دوچرخه برقی بیان کردیم، به انتخاب مدل مد نظر خود بپردازید و آن چه را که فکر می‌کنید نیاز شما را تامین می‌کند خریداری نمایید.

در هنگام انتخاب حتما به نوع باتری به کار رفته در دوچرخه، میزان مسافتی که با یکبار شارژ می‌پیماید، کیفیت سیستم کمک پدال و موتوری و همچنین کیفیت ساخت بدنه و ترمزهای آن توجه ویژه داشته باشید. امیدواریم مطالب بیان شده در این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

 

برای مشاهده انواع دوچرخه جاینت روی تصویر زیر کلیک کنید

بنر دوچرخه جاینت

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *