اگر از بیرون به ماجرا نگاه کنیم، شروع دوچرخه سواری بسیار ساده به نظر می‌رسد. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که پدال بزنیم. غیر از این است؟ اما بعضی اوقات نیز می‌تواند ترسناک به نظر برسد و با خود بگویید ممکن است به لوازم و ابزارهای بیشتری احتیاج داشته باشم.

شروع دوچرخه سواری

شروع دوچرخه سواری

به محض اینکه اولین سواری با دوچرخه را تجربه کردید؛ مطمئناً حس آزادی، ماجراجویی و لذت دوچرخه‌سواری شما را جذب خواهد کرد. شروع دوچرخه سواری آسان‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. به طوری که حتی اگر نمی‌خواهید مجبور نیستید از لباس اسپندکس استفاده کنید. برای کمک کردن به شروعتان، در این مقاله شش نکته مورد نیاز برای دوچرخه سواری را جمع آوری کرده‌ایم تا قبل از سوار شدن به دوچرخه آن‌ها را در ذهن خود داشته باشید.

شش نکته طلایی برای شروع دوچرخه سواری

۱- انتخاب دوچرخه مناسب و درست

بدون شک شما نمی‌توانید بدون یک دوچرخه مناسب شروع کنید. البته ما طرفدار همه انواع دوچرخه هستیم اما در این بخش به طور خاص در مورد دوچرخه‌ی جاده‌ای صحبت می‌کنیم. دوچرخه‌های جاده‌ای رایج‌ترین و در دسترس‌ترین شکل از دوچرخه برای مبتدیان است. دوچرخه‌هایی سبک با لاستیک نازک که شکل هندسی مناسب و کارآمدی را برای مبتدیان فراهم می‌کند. این دوچرخه‌ها برای گذر از مسیرهای جاده‌ایِ آسفالت و خیابان‌های شهر طراحی شده‌اند.

برای شروع دوچرخه سواری در ابتدا در انتخاب دوچرخه دقت داشته باشید. درست مثل خریدن یک جفت کفش در انتخاب دوچرخه نیز باید به سایز و اندازه آن توجه کنید.

سپس شما باید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با بودجه و سبک سوارکاری شما باشد. منظور از سبک سوارکاری این است که آیا می‌خواهید از دوچرخه‌ی خود برای سوارکاری در تعطیلات با مسافت‌های طولانی استفاده کنید؟ یا فقط آن را برای داشتن یک ورزش خوب احتیاج دارید؟ آیا شما در حال چیدن برنامه برای مسابقات دوچرخه‌سواری هستید؟ یا می‌خواهید در مسیرهای کوهستانی و سنگلاخی دوچرخه‌سواری کنید. برای هر یک از مقاصد مختلف دوچرخه‌های مختلفی وجود دارد. اما فریم دوچرخه‌ی جاده‌ای دارای هندسه و اجزای خاصی است که بسته به قیمت آن می‌تواند برای هر یک از اهداف خاص کافی باشد.

بهتر است قبل از شروع دوچرخه سواری و چگونگی استفاده و انتخاب آن کمی فکر کنید و فاکتورهای مهم آن را مورد بررسی قرار دهید. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم راهنمای انتخاب سایز دوچرخه را نیز مطالعه بفرمائید.

شش نکته طلایی برای شروع دوچرخه سواری

۲- فراهم کردن ابزار دوچرخه سواری

پیدا کردن یک دوچرخه کامل تنها نیمی از این معادله است. برای شروع دوچرخه سواری به برخی از وسایل ضروری نیاز دارید. کلاه ایمنی مهم‌ترین چیزی است که باید در تمام لحظات دوچرخه سواری استفاده شود. کلاه کاسکت عمر طولانی دارد. باید در هنگام سوارکاری ایمن باشید. کلاه‌های ایمنی جدید دارای استانداردهای ایمنی بین‌المللی هستند. در هنگام انتخاب کلاه ایمنی باید به مناسب بودن آن با وضعیت سر، وزن و محکم بودن آن و همچنین بودجه مورد بررسی قرار بگیرد. توجه داشته باشید کلاهی را انتخاب کنید که آن را دوست داشته باشید چرا که در این صورت بیشتر مایل خواهید بود تا از آن استفاده کنید.

هنوز کاملا مثل یک دوچرخه سوار تور دو فرانس آماده نیستید؟ مشکلی نیست! برندهای زیادی وجود دارند که لباس‌های جالب دوچرخه‌سواری را برای ورزشکاران این رشته فراهم می‌کنند.

یک کیت دوچرخه‌سواری شاملِ پیراهن، شلوارک یا شورت ورزشی و جوراب است که از نظر آیرودینامیکی بهتر بوده و نسبت به دیگر لباس‌های ورزشی راحتی بیشتری برای دوچرخه سوار دارد.

از دیگر ابزارهای دوچرخه سواری می‌توان به اهرم تایر، پمپ باد، تیوب اضافی، عینک، آچار چند کاره و بطری آب اشاره کرد. همچنین می‌توانید یک کامپیوتر دوچرخه سواری خریداری کنید که برای ردیابی و مسیریابی استفاده کنید.

شروع دوچرخه سواری

۳- پیدا کردن سبک و سیاق دوچرخه سواری

همانطور که بیشتر و بیشتر زمان خود را بر روی زین دوچرخه سپری می‌کنید، بیشتر در مورد سبک دوچرخه‌سواری و ترجیحات شخصی‌تان یاد خواهید گرفت. شاید شما عاشق دوچرخه‌سواری گروهی هستید یا ترجیح می‌دهید به دنبال ماجراجویی‌های تکی بروید. شاید شما به شرکت در مسابقه تمایل داشته باشید یا صرفا از دوچرخه خود برای رفت و آمد به محل کار استفاده کنید.

راه‌های بی‌پایانی برای لذت بردن از دوچرخه‌سواری وجود دارد. فقط کافی است با آزمون و خطا آن‌ها را پیدا کنید. در نهایت این نوع فیزیک بدنی و استعداد شما است که شما را به طور طبیعی به نوع سبک خاص خودتان سوق می‌دهد.

شش نکته طلایی برای شروع دوچرخه سواری

۴- ایجاد عادت به دوچرخه‌سواری

اولین تجربه دوچرخه‌سواری برای شما ممکن است سخت باشد. چرا که بدن شما با یک فعالیت جدید روبرو می‌شود. اما همانند تمام چیزهای موجود در زندگی، پیشرفت واقعی زمانی ساخته می‌شود که برای مدت طولانی آن را انجام دهید. اولین گام برای ایجاد عادت به دوچرخه‌سواری واقع بین بودن است. انتظار نداشته باشید که تنها به این دلیل که یک دوچرخه جدید دارید یا قصد دوچرخه‌سواری به مسافت ۱۰۰ مایل دارید؛ به یک فرد سحرخیز تبدیل شودید. با اهداف کوچک شروع کرده و سعی کنید پیشرفت کنید.

زمانی که تصمیم به دوچرخه سواری گرفتید در همان لحظه کیت‌های ورزشی خود را بیرون آورده؛ بطری آب را پر کرده و تایرهای خود را باد کنید. آمادگی و تصمیم گیری در مورد دوچرخه سواری گاهی اوقات سخت ترین بخش است. آماده سازی پیش از سوار شدن می‌تواند از منصرف شدن برای سوارکاری جلوگیری کند. تعیین یک هدف بلند مدت یک راه عالی برای پیشرفت خواهد بود.

شش نکته طلایی برای شروع دوچرخه سواری

۵- پیدا کردن یک گروه دوچرخه سواری

ایجاد انگیزه درونی برای دوچرخه سواری منظم می‌تواند این ورزش را تبدیل به یک عادتی لذت بخش و مفید بکند. اما گاهی اوقات یک فشار مثبت می‌تواند این کار را ساده‌تر کند. دوچرخه سواری به طور خاص جزء ورزش‌های فردی و گروهی می‌باشد. با دوچرخه‌سواری فردی می‌توان به تنهایی سفر کرد و به هدف‌های مد نظر رسید. اما دوچرخه‌سواری گروهی می‌تواند یک انگیزه مضاعف ایجاد کند که در عین رقابت آن را لذت‌بخش‌تر کند.

شش نکته طلایی برای شروع دوچرخه سواری

۶- ایمن برانید

قبلا به این موضوع اشاره کردیم که استفاده از کلاه ایمنی برای حفاظت از سر چقدر مهم است. اما بحث ایمنی در دوچرخه سواری فراتر از حفاظت از سر انسان می‌باشد. در هنگام دوچرخه‌سواری همیشه قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. این امر شامل احترام به چراغ و تابلوهای ایست و استفاده از سیگنال‌های مناسب دست هنگام تغییر مسیر می‌باشد.

همچنین فرض را بر این نگذارید به دلیل اینکه شما در خط خود هستید ماشین پشت سر شما از وجود شما اطلاع دارد. هر چه بیشتر از محیط خود آگاه باشید؛ بهتر می‌توانید پیش‌بینی کنید که هیچ کدام از رانندگان خطراتی که در جاده وجود دارند را پیش‌بینی نمی‌کنند. در هنگام دوچرخه‌سواری از هدفون یا هندزفری استفاده نکنید یا حدالامکان به صداهای اطرف آگاه باشید.

در آخر، پیشنهاد ما برای شما که برای بار اول است که قصد خرید دوچرخه و شروع دوچرخه سواری را کرده‌اید این است که به ویترین محصولات دوچرخستان سری بزنید…

برگرفته شده از: bicycling

One thought on “شش نکته طلایی برای شروع دوچرخه سواری

  1. اشتراک‌ها: دوچرخه‌های ثابت چه مضراتی دارد – دنیای شکلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =