اکثر فعالیت‌های ورزشی برای بهتر ارائه شدن و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی لباس مخصوص خود را دارند. دوچرخه‌سواری نیز از این قائده مستثنی نمی‌باشد. از آنجا که دوچرخه‌سواری از یک سواری معمولی و گشت در شهر تا شرکت در مسابقات حرفه‌ای را شامل می‌شود؛ طبف وسیعی از لباس‌های تخصصی را در بر می‌گیرد. در این مقاله پیرامون انواع پوشش و لباس دوچرخه سواری صحبت خواهیم کرد و به شما کمک خواهیم کرد تا تصمیم بگیرید که برای دوچرخه سواری واقعا به چه چیزهایی نیاز دارید.

لباس دوچرخه سواری

لباس دوچرخه سواری

در ابتدا با اشاره به چیزی که در اغلب رسانه‌های دوچرخه‌سواری تخصصی بیان نمی‌شود، بحث را شروع می‌کنیم. شما می‌توانید بدون هیچ لباس دوچرخه سواری خاصی یک سواری با دوچرخه را انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید به راحتی بدون شورت دوبندی دوچرخه‌سواری، کفش‌های مخصوص، لباس تنگ و اندامی دوچرخه‌سواری و یا دستکش بدون انگشت نیز یک دوچرخه‌سواری لذت‌بخش را تجربه کنید.

در واقع اگر واقعا در هنگام دوچرخه‌سواری احتیاط را رعایت کنید و عجله نداشته باشید و همچنین سفر کوتاهی داشته باشید شما به لباس تخصصی نیاز نخواهید داشت! پس چرا دوچرخه‌سواران به استفاده از انواع مختلفی از لباس دوچرخه سواری تمایل دارند؟ در دو کلمه می‌توان به این سوال پاسخ داد: راحتی و احتیاط!

لباسِ و استایل معمولی و خیابانی شما زمانی خوب است که آب و هوا خوب باشد؛ قصد پیمون مسافت طولانی نداشته باشید و خیلی سریع دوچرخه سواری نکنید. اما برای سواری‌های طولانی‌تر در آب‌وهوایی با بادهای شدید و سرد قطعا با لباس دوچرخه سواری راحت‌تر خواهید بود. اگر این چنین نبود هیچگاه دوچرخه‌سواران حرفه‌ای از آن استفاده نمی‌کردند.

البته شما با پوشیدن لباس‌های مخصوص دوچرخه‌سواری نباید انتظار داشته باشید مانند بردلی وایکینگ برنده شوید، اما می‌توانید مثل او به صورت حرفه‌ای دوچرخه‌سواری کنید و چه بسا با تمرین بسیار توانستید قهرمان نیز شوید.

دلیل استفاده از لباس دوچرخه سواری

چرا لباس دوچرخه سواری برای این فعالیت بهتر است؟

لباس مخصوص دوچرخه‌سواری با این ورزش بسیار سازگار است. لباس دوچرخه‌سواری با استایلِ سواری و خم شدن بر روی فرمان بسیار سازگار است. این به آن معنی است که پیراهن و کت بلندتر، پایین کمر را می‌پوشاند و ممکن است آزادی شما را محدود کند. آستین‌های لباس دوچرخه سواری به طور کامل آزادی عمل را در اختیارتان قرار می‌دهد. به دلیل این که لباس‌های دوچرخه‌سواری اغلب فیت و تنگ هستند، در هنگام دوچرخه‌سواری درون آن به شدت احساس راحتی می‌کنید. چرا که در هنگام پوشیدن آن‌ها به راحتی شکل بدن را به خود گرفته و شما مزاحمت لباس را حین سواری حس نخواهید کرد.

لباس دوچرخه‌سواری در زمان حرکت، همواره با شما حرکت می‌کند و آن را جزئی از بدن‌تان احساس خواهید کرد. این ویژگی به ویژه در قسمت پا بسیار اهمیت دارد. چرا که پاها بیشترین حرکت را در هنگام دوچرخه‌سواری خواهند داشت. به همین دلیل است شورت‌های دوچرخه‌سواری از پارچه لاکرا ساخته می‌شوند تا کشش لازم را فراهم کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های دیگری که لباس دوچرخه‌سواری را برای این رشته مناسب کرده است، ویژگی ضد تعریق بودن آن‌ها می‌باشد. اگر با یک لباس معمولی تا بالای یک تپه کوچک دوچرخه‌سواری کنید متوجه خواهید شد که چرا لباس‌های دوچرخه‌سواری از پنبه ساخته نشده‌اند. هنگامی که شما عرق می‌کنید، عرق جذب لباس می‌شود و پس از اینکه خشک شد نم خواهند شد و لباس به شدت سرد خواهد شد. لباس‌های دوچرخه‌سواری معمولا از پارچه‌هایی دوخته می‌شوند که عرق با استفاده از گرمای بدن شما تبخیر می‌شود و اثری از خیسی آن باقی نخواهد ماند.

لباس‌های دوچرخه‌سواری و به طور کلی ست کامل لباس دوچرخه سواری شامل دستکش‌هایی است که یک تکه پارچه پشمی در پشت خود دارند که در زمان عرق صورت یا آب ریزش بینی حین سواری، رطوبت آن‌ها را با دست پاک کنید.

شورت‌های دوچرخه‌سواری در قمست خشتک دارای پد و فوم ضخیم می‌باشند که می‌تواند ضربات حین دوچرخه‌سواری را بگیرد.

شاید از مهم‌ترین ویژگی شورت‌های دوچرخه‌سواری پد و لایه‌ای از پارچه نرم است که بر روی پوست شما قرار می‌گیرد. این ویژگی باعث می‌شود که در گرما و تا مسافت‌های طولانی بدون نگرانی از عرق سوز شدن دوچرخه سواری کنید.

لباس‌های مناسب دوچرخه‌سواری می‌تواند با اطمینان از اینکه انرژی را هنگام سواری هدر نمی‌دهید، بهروه‌وری و سرعت شما را افزایش دهند. مهم‌ترین تفاوت لباس دوچرخه‌سواری این است که بسیار آیرودینامیک‌تر از لوازم معمولی می‌باشد و به سادگی با مقاومت هوا سازگار و هماهنگ است.

انواع لباس دوچرخه سواری

انواع لباس دوچرخه سواری

پس از اینکه ویژگی‌های لباس‌های مناسب برای دوچرخه‌سواری را مطالعه کردید، بهتر است انواع آن‌ها را نیز بشناسید. لباس‌های دوچرخه‌سواری در ساده‌ترین حالت شاملِ شورت دو بندی یا شلوار تنگ، چین دوچرخه (پیراهن)، دستکش، ژاکت، جوراب و کفش دوچرخه سواری هستند. در ادامه به بررسی موارد ذکر شده می‌پردازیم.

انواع لباس دوچرخه سواری

شورت / شلوارک

لباس قطعی در ستِ حرفه‌ای دوچرخه سواری، شلوارک یا شورت دوچرخه‌سواری ساخته شده از پارچه لاکرا با یک پد و لایه در داخل آن، می‌باشد. معمولا این شورت‌ها در دو نوع هستند. در یکی از آن‌ها بند کار گذاشته شده است و در نوع دیگر به جای بند از دوبندی استفاده شده است. شورت‌های دارای دوبندی معمولا راحت‌تر از نوع دیگر هستند. البته نوع دیگری از پوشش در قسمت پایین تنه وجود دارد که در ایران بانوان از نیز آن می‌توانند استفاده کنند. شلوارهای تنگ دوچرخه سواری گزینه‌ی دیگری برای دوچرخه‌سواران است.

انواع لباس دوچرخه سواری

پیراهن

پیراهن دوچرخه‌سواری معمولا به شکل یک تی‌شرت با ترکیبی از مواد مصنوعی و پشم مرینوس ساخته می‌شود. یک پیراهن مطلوب دوچرخه‌سواری برای محافظت از شما در برابر خورشید بوده و معمولا دارای یک یقه بلند می‌باشد. رایج‌ترین لباس‌ها دارای آستین کوتاه یا بلند هستند. اگرچه لباس‌های بدون آستین نیز برای آب و هوای بسیار گرم موجود است. پارچه‌های پیراهن در برابر آب و هوا مقاوم هستند.

انواع لباس دوچرخه سواری

دستکش

یکی دیگر از آیتم‌های لباس دوچرخه سواری دستکش می‌باشد. دستکش‌هایی به سبک سنتی هستند که دارای بافتی نرم و چرمی می‌باشند. این دستکش‌ها فرد را در مقابل سرما و ضربه در هنگام افتادن محافظت می‌کند. نوع دیگری از دستکش‌ها وجود دارند که به دستکش‌های بدون انگشت معروف هستند.

انواع لباس دوچرخه سواری

جوراب

جوراب‌های مخصوص دوچرخه‌سواری از پارچه‌های نازک و ضد تعریق ساخته می‌شود که در قسمت کف آن‌ها یک لایه اضافی تعبیه می‌شود. جوراب‌های پشمی مرینوس با همین ویژگی در فصل‌های سرد جای جوراب‌های نازک را می‌گیرد.

انواع لباس دوچرخه سواری

کفش دورچرخه‌سواری

یکی دیگر از تجهیزات مهم کفش و پنجه مخصوص دوچرخه سواری است که شما را در بهتر رکاب زدن و کمتر تلف شدن انرژی کمک می‌کند. کفش های مخصوص در زیر کفی جای مخصوص برای بستن پل پنجه دارند که بعد از نصب کردن آن پای شما در پنجه فیکس شده و به راحتی و با قدرت بیشتر میتوانید رکاب بزنید.

و در کلام آخر و بسیار خلاصه، به دوچرخستان خوش آمدید! مرکز تخصصی بررسی و فروش آنلاین دوچرخه و تجهیزات دوچرخه سواری.

برگرفته شده از: road.cc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =