دوچرخه وسیله ای عالی برای ورزش و سرگرمی است. کودکان علاقه زیادی به این وسیله ی پرکاربرد دارند. دوچرخه باید متناسب با قد و جثه دوچرخه سوار باشد در غیر اینصورت استفاده از آن بسیار سخت و خسته کننده خواهد بود. سایز مناسب یعنی سواری امن و راحت، کنترل بهتر و اطمینان بیشتر.

انتخاب دوچرخه مناسب کودک

همانطور که گفته شد دوچرخه باید متناسب با جثه و قد دوچرخه سوار باشد. پیشانی دوچرخه بلندترین نقطه آن است. این بخش به هیچ وجه نباید از قد پاها بلندتر باشد. روش دیگر برای تعیین سایز مناسب وقتی است که پاها در دو طرف تنه وسط قرار گرفته اند، در این حالت باید قد پا نسبت به تنه دوچرخه دو و نیم سانتی متر فاصله داشته باشد.

  • تست تناسب

کلرنس یا تناسب به فاصله قد پاها تا بدنه دوچرخه زمانیکه کف پاها بر روی زمین قرار می گیرند گفته می شود. کلرنس برای تعیین نوع دوچرخه مناسب فرد بسیار مهم است در نتیجه رعایت این اندازه اهمیت بسزایی دارد.

  • تست سواری

پاها را در دو طرف قسمت بالای وسط تنه قرار دهید. این روش بهترین راه برای تعیین سایز مناسب است. در این حالت باید کف پاها بدون اینکه تنه وسط کوچکترین فشاری به فرد وارد کند بر روی زمین قرار بگیرند.

  • تست زین

از کودک بخواهید روی زین بنشیند. پا باید برای رسیدن به پدالی که در کمترین فاصله با زمین قرار دارد کمی خم شود. اگر این خم شدگی کم باشد یعنی سایز دوچرخه مناسب است. همچنین باید در هنگام نشستن روی زین دسترسی به فرمان راحت باشد.

ویژگی های دوچرخه کودک

  1. ظاهر زیبا

دوچرخه یکی از اولین وسایلی است که کودک نسبت به آن حس مالکیت پیدا می کند. به همین دلیل ظاهر آن باید از هر نظر مورد قبول کودک باشد. برای این کار می توانید دوچرخه های مختلف را از نظر قیمت، کیفیت، راحتی، سایز و .. انتخاب کرده و از کودکتان بخواهید از بین گزینه های منتخب دوچرخه مورد علاقه خود را انتخاب نماید.

  1. راحتی

همانطور که گفته شد متناسب بودن سایز باعث راحتی استفاده از دوچرخه می شود. برای این مورد سن کودک را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال کودک بالای ۶ سال آموزش خوبی از دوچرخه سواری دیده و می تواند از خود محافظت کند.

  1. سبک بودن

هرقدر وزن دوچرخه کمتر باشد کنترل آن راحت تر خواهد بود. اکثر برندها در ساخت فریم دوچرخه های مخصوص کودکان از آلیاژهایی مانند کربن و آلومینیوم استفاده می کنند. این آلیاژها نسبت به آهن بسیار سبک تر بوده و با کیفیت تر نیز هستند.

  1. تعداد چرخ با توجه به سن

دوچرخه استاندارد برای سنین مختلف ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی دارد. کودکان دو سال و پایین تر نمی توانند تعادل خود را به خوبی حفظ کنند بنابراین سه چرخه یا موتور مکانیکی چهار چرخ برای آن ها مناسب تر است. سنین دو تا چهار سال هنوز هم کمی ضعف در حفظ تعادل دارند به همین دلیل بهتر است دوچرخه با پایه کمکی برای آن ها خریداری شود. پس از چهارسالگی می توانید پایه های کمکی را برداشته و آموزش های لازم را به کودک بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =