لازم است قبل از خرید هر محصولی در مورد ویژگی ها و خصوصیات کلی آن اطلاعات کاملی بهه دست آورید تا خریدی رضایت بخش داشته باشید. خرید دوچرخه نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند داشتن این اطلاعات است. به دلیل تنوع در مدل ها، ویژگی های فنی، دسته بندی های مختلف و …. نیاز به این اطلاعات در هنگام خرید دوچرخه مهم تر از بقیه محصولات خواهد بود.

تقسیم بندی دوچرخه

همانطور که گفته شد دوچرخه انواع مختلف و مدل های متنوعی دارد به همین دلیل برای خرید ابتدا باید با انواع آن و ویژگی ها و کاربرد هریک آشنا شویم. انواع دوچرخه عبارت است از:

  1. کوهستان

دوچرخه های کوهستان دارای تایرهای پهن و آج های بلندی هستند. این آج ها اصطکاک بیشتری با سطح زمین ایجاد کرده و مانع لیز خوردن بر روی سطوح ناهموار می شوند. این دوچرخه ها معمولاً دارای دنده می باشند و یکی از اصلی ترین قطعات آن ها دوشاخ است. دوشاخ از وارد آمدن صدمه به چرخ ها و قطعات متصل به آن ها در مسیرهای ناهموار جلوگیری می کند.

  1. شهری

دوچرخه های شهری معمولاً دارای فریم آلومینیومی و فاقد آج هستند. بدنه سبک بوده و دنده و کمک فنر ندارند. کنترل دسته ی فرمان به دلیل بیشتر بودن فاصله ی رکاب تا زین راحت تر از انواع کوهستان است.

  1. جاده ای

دوچرخه های جاده ای دارای بدنه ی سبک و فاقد دنده و کمک فنر هستند. اکثر مواقع به دوچرخه های جاده ای کورسی نیز گفته می شود اما این دو تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. یکی از این تفاوت ها در نوع تایر است. انواع کورسی تایرهای نازک تری دارند.

  1. هیبرید

از نظر ویژگی های کلی مشبه دوچرخه کوهستان می باشند ما پهنای چرخ کمی کمتر است. معمولاً در دامنه ی کوه و مناطق کم شیب مورد استفاده قرار می گیرند.

  1. برقی

دوچرخه های برقی ارزان قیمت، دارای باتری قابل شارژ بوده و دوستدار محیط زیست هستند.

  1. نمایشی

انواع نمایشی به سه دسته BMX، تایم تریال و جامپ تقسیم می شوند.

نکات مهم برای خرید دوچرخه

قیمت: مدل های مختلف در بازه ی قیمتی مختلفی عرضه می شوند و دلیل عمده ی این تفاوت قیمت ها کیفیت قطعات به کار رفته و نوع کاربرد آن ها می باشد.

سایز: سایز دوچرخه باید متناسب با قد و وزن کاربر باشد. فاصله ی زین تا رکاب و فرمان و همچنین سایز چرخ ها در این مورد اهمیت ویژه ای دارند.

وزن: هرچقدر وزن کمتر باشد شتاب و سرعت دوچرخه بیشتر خواهد شد به همین دلیل برای ساخت فریم از آلومینیوم و کربن مولکولی استفاده می شود.

کیفیت قطعات: کیفیت قطعاتی نظیر فریم، ترمز، زین و … اهمیت ویژه ای در قیمت و همچنین نوع استفاده دارد.

نوع استفاده: یکی از مهم ترین مواردی که باید قبل از خرید دوچرخه در نظر بگیرید نوع استفاده است که بر این اساس به سه دسته کاربرد حرفه ای، نیمه حرفه ای و آماتور تقسیم می شود. اگر می خواهید از دوچرخه به عنوان جایگزینی برای وسیله ی نقلیه استفاده کنید باید نوع باکیفیتی را خریداری نمایید اما اگر به عنوان وسیله ورزشی و سرگرمی از آن استفاده می کنید بهتر است خیلی هزینه نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =