دوچرخه عبارت است از یک وسیله ی نقلیه پدالی که با استفاده از نیروی انسان به حرکت درمی آید. دو چرخ به یک شاسی به نام بدنه یا تنه متصل شده که یکی در جلو و دیگری در عقب قرار دارد. زین یا همان صندلی در سطی بالاتر از رکاب ها قرار دارد.

تاریخچه دوچرخه

پیدایش دوچرخه به مصر باستان بازمیگردد حدوداً ۲۳۰۰ سال قبل از میلاد! در آن زمان دو طوقه چوبی به یکدیگر متصل شده و از پاها برای به حرکت دراوردن آن استفاده میشد که ریفر نام داشت. پس از مدتی در فرانسه رفر با دوچرخی که در نوار مرکزی به هم متل می شدندن تکامل پیدا کرد.

دوچرخه های اولیه فاقد رکاب بودند و برای سرعت گرفتن آن ها باید دوچرخه سوار می دوید. از نظر ظاهری نیز با انواع فعلی تفاوت چشمگیری داشتند. در نهایت در سال ۱۸۹۲ دوچرخه هایی با ظاهر تکامل یافته اختراع شدند که هر ساله به تکنولوژی و امکانات آن ها افزوده میشد.

تولید دوچرخه نقشی کلیدی در توسعه خودرو داشت و توانست تأثیر بسزایی بر پیشرفت صنعتی جوامع و فرهنگ آن ها بگذارد. امروزه دوچرخه محبوب ترین، به صرفه ترین و سازگارترین وسیله ی نقلیه با محیط زیست اس که در سراسر دنیا طرفداران فراوانی داشته و کاربردهای مختلفی برای تمامی رده های سنی دارد.

انواع دوچرخه

  1. کوهستان

دوچرخه کوهستان مخصوص پیمودن مسیرهای ناهموار و فراز و نشیب ها بوده و انواع مختلفی دارد که عبارتند از: دانهیل، اسپرت، کراس کانتری، آل مانتین، فت بایک، اندرو و تریل.

  1. توریستی

دوچرخه توریستی برای پیمودن مسافت های طولانی طراحی شده و ویژگی های خاصی نظیر ترکبند محکم و چرخ های نسبتاً ضخیم دارد. به دوچرخه های توریستی تورینگ نیز گفته می شود.

  1. شهری

دوچرخه شهری به منظور پیمودن مسیرهای هموار و آسفالت شهری طراحی شده و برای استفاده در مسافت های کوتاه مناسب هستند. انواع دوچرخه های شهری عبارتند از: فیتنس، هیبرید و تاشو.

  1. جاده ای

دوچرخه جاده ای به انواع جاده ای، مسابقه، سایکل کراس، تایم تریل و پیست تقسیم می شود.

  1. برقی

انواع برقی یا الکتریک بایک دارای موتورهای مخصوصی بوده و برخی از آن ها هم قابلیت رکاب زدن را دارند و هم قابلیت استفاده به صورت برقی. این نوع دوچرخه برای استفاده به عنوان وسیله نقلیه سازگار با محیط زیست به جای موتور سیکلت مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران فراوانی نیز دارد.

  1. نمایشی

از دوچرخه های نمایشی فقط برای انجام حرکات نمایشی و مسابقات استفاده می شود. درت جامپ و BMX برخی از انواع دوچرخه های نمایشی هستند.

مزایای دوچرخه

دوچرخه سواری ورزشی هوازی سات و منجر به تقویت سیستم قلب و عروق می شود. علاوه براین بر قسمت های بالا و مچ پا تأثیر مثبتی داشته و مهیچه های اطراف زانو و پشت ران، لگن، همسترینگ و ماهیچه های چهار سر ران را تقویت می کند.

این ورزش ریتم منظم و هماهنگی دارد در نتیجه منجر به بهبود عملکرد سیستم تنفسی می شود. از جمله ورزش هایی است که می توان به آسانی به آن دسترسی داشت و استفاده از آن هیچ محدودیتی ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *