دوچرخه یک ابزار شگفت انگیز است. یکی از معدود وسایلی که می توانید تمامی اجزای آن را شناخته، تعمیر، تعویض و یا بروزرسانی کنید. اجزای دوچرخه نیز مانند هر وسیله ی دیگری ممکن است خراب شوند و نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند. به عنوان مثال اگر زین یا صندلی دوچرخه خراب شود شما باید آن را تعویض کنید نه اینکه دوچرخه را دور بیاندازید.

اجزای یک دوچرخه استاندارد

تنه: بدنه معمولاً از جنس آلومینیوم، آهن یا کربن است. این بخش متشکل از چند لوله ی اصلی است. بدنه آلومینیومی به دلیل سبک وزن بودن کاربرد بیشتری دارد.

دوشاخ: قطعه ای که متصل به بخش جلویی بدنه بوده و چرخ جلو را نگه می دارد دوشاخ نام دارد. دوشاخ دو نوع است: فنری و بدون فنر یا خشک. فنری نیز به دو دسته بادی و روغنی تقسیم می شود.

زین: زین یا صندلی در برخی مدل ها دارای قابلیت تنظیم ارتفاع و سطح افقی می باشد.

لوله زین: با استفاده از لوله زین که از بالا به زین و از پایین به بدنه متصل است می توان ارتفاع صندلی را تنظیم نمود.

فرمان: فرمان دوچرخه انواع مختلفی دارد از جمله کورسی، منحنی، مستقیم و غیره. هرقدر عرض فرمان بیشتر باشد کنترل روی دوچرخه بیشتر است.

کرپی فرمان: قطعه ی متصل کننده ی فرمان به بدنه کرپی نام دارد.

طوقه: طوقه بخش قابل توجهی نیست اما دوچرخه سواران حرفه ای به آن توجه کرده و به دنبال طوقه های سبک تر هستند.

لاستیک: لاستیک های دوچرخه معمولاً با مشخصاتی مانند اندازه، عرض و مقدار عاج شناخته می شوند. تایر یا لاستیک های عریض مناسب برای دوچرخه های کوهستان و تایرهای صاف مناسب دوچرخه های جاده ای هستند.

پنجه رکاب: پنجه رکاب تنوع بسیار زیادی دارد و معمولاً در بسته ی اصلی دوچرخه نیست.

طبق قامه: صفحه ای که رکاب ها در انتها به آن متصل هستند طبق قامه نام دارد.

طبق عوض کن: ابزاری دارای فنر جهت تعویض دنده های جلو.

شانژمان: دستگاه فنری جهت تعویض دنده های عقب.

ترمز: ترمز از طریق ایجاد اصطکاک وظیفه نگه داشتن دوچرخه را بر عهده دارد. ترمزها به دو دسته دیسکی و لقمه ای تقسیم می شوند. اصطکاک در ترمز دیسکی بین صفحه ی فلزی موجود بین وسط چرخ و دو لنت اتفاق افتاده و در انواع لقمه ای مابین لقمه ها و طوقه اتفاق می افتد.

دسته ترمز: اهرمی که باعث عمل ترمزها بر روی چرخ می شود.

دسته دنده: اهرمی که شانژمان با فشار دادن آن حرکت می کند.

زنجیر: زنجیر انرژی رکاب زدن را به چرخ عقب منتقل می کند.

خودرو: به چرخ دنده هایی که روی چرخ عقب بسته شده و باعث می شوند زنجیر روی آن ها حرکت کرده و سرعت و قدرت متفاوتی را به چرخ وارد نماید خودرو گفته می شود.

لوازم جانبی دوچرخه

برخی تجهیزات جانبی دوچرخه که ممکن است در هنگام خرید دوچرخه به آن ها نیاز داشته باشید عبارتند از: آینه، چراغ و شبنما، کلاه، جک، قمقمه، گلگیر، ترکبند، زنگ، تلمبه، قفل، دستکش و … . لوازم و تجهیزات جانبی در هنگام خرید با دوچرخه عرضه نمی شوند و شما باید به صورت جداگانه آن ها را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 9 =