انواع لوازم دوچرخه ضروری را بشناسید!

انواع لوازم دوچرخه

آشنایی با انواع لوازم کاربردی دوچرخه 

انواع لوازم دوچرخه: اگر در سایت دوچرخستان چرخی بزنید احتمالا با جمله هایی روبرو خواهید شد که در آن ها به شما توصیه کرده ایم هنگام خرید دوچرخه به لوازم دوچرخه و تجهیزات اضافه آن توجهی نکنید و صرفا به کیفیت قطعات اصلی توجه کنید.

این مورد به این دلیل است که لوازم دوچرخه مرغوب و مناسب به طور کلی جدا از خود دوچرخه به فروش می‌رسند و داشتن آن ها روی خود دوچرخه نوعی گول زدن است. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی انواع لوازم دوچرخه مثل زین دوچرخه، باربند دوچرخه، کلاه دوچرخه، دستکش دوچرخه سواری، لباس دوچرخه سواری و غیره بپردازیم.

خرید دستکش دوچرخه سواری جاینت مدل آلمانتاین Giant AllMountain Bicycle Gloves

دوچرخه به این دلیل یک وسیله عالی و شگفت انگیز است که جزو معدود وسایلی به شمار می‌آید که می‌توانید هر قطعه از آن را بشناسید، تعمیر کنید، تعویض کنید، بروزرسانی کنید و یا سفارش سازی کنید. اجزای دوچرخه مثل هر چیز دیگری می‌تواند خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد.

برای همین شناختن این اجزا مهم است. مثلا ممکن است در طی دوچرخه سواری زین دوچرخه شما یا صندلی دوچرخه شما خراب شود و دیگر کارایی لازم را نداشته باشد. در این مواقع شما نباید کل دوچرخه را بندازید دور و دورش را خط بکشید. بلکه کار عاقلانه این است که زین را تعویض کنید. در ادامه به معرفی اجزای اصلی یک دوچرخه و سپس لوازم جانبی آن می‌پردازیم.

 

قطعات و لوازم دوچرخه سواری

 

اجزای یک دوچرخه استاندارد را بشناسید!

 • تنه یا بدنه:

بدنه یک دوچرخه به طور معمول از جنس آلومینیوم یا آهن و یا کربن و یا آلیاژی از مورد یک و دو است. بدنه دوچرخه از چندین و چند لوله ی اصلی که بهم جوش خورده اند تشکیل می‌شود.

در بیشتر دوچرخه ها بدنه آلومینیومی به علت داشتن وزن سبک و همچنین ارزان تر بودن نسبت به کربن کاربرد بیشتری دارد و بیشتر استفاده می‌شود.

 • دوشاخ:

دوشاخ آن قطعه ای می‌باشد که به بخش جلویی تنه دوچرخه متصل است و کارش هم نگه داشتن چرخ جلو است. دو شاخ معمولا دو نوع اصلی دارد: دو شاخ فنری و یا دو شاخ بدون فنر که به آن دو شاخ خشک هم گفته می‌شود. دوشاخ فنری هم خود به دو دسته کلی بادی و روغنی تقسیم می‌شود.

خرید لباس دوچرخه سواری اسکات – تابستانه و بهاره red

 • زین دوچرخه:

همانطور که از اسمش برمی‌آید، زین آن قسمتی از دوچرخه است که رویش می‌نشینید. همان صندلی است در واقع. در برخی از مدل های دوچرخه ها زین را می‌توان تنظیم کرد و درواقع قابلیت تنظیم ارتفاع و یا سطح افقی را دارا است.

 • لوله زین دوچرخه:

لوله زین آن قسمتی از دوچرخه است که زیرو رویش قرار گرفته و به بدنه متصل می‌شود. این قسمت از دوچرخه کاربرد زیادی دارد چرا که می‌توان با استفاده از لوله زین که از بالا رویش زین قرار گرفته و از پایین به بدنه وصل است، ارتفاع صندلی را تنظیم کرد.

 

تجهیزات دوچرخه سواری

 

 • فرمان دوچرخه:

فرمان هم دیگر احتیاجی به معرفی ندارد. بخش جلویی دوچرخه که شما با آن مسیرتان را تایین می‌کنید. فرمان های دوچرخه ها انواع مختلفی دارند.

از فرمان های کورسی بگیرید تا فرمان های منحنی و مستقیم و بسیاری از انواع دیگر. یک قائده کلی در مورد فرمان ها وجود دارد. هرچه قدر عرض فرمان بیشتر باشد کنترل دوچرخه سوار روی دوچرخه بیشتر است.

خرید لباس دوچرخه سواری زمستانه اسکات

 • کرپی فرمان چرخ:

آن بخشی از دوچرخه که فرمان را به بدنه و تنه اصلی دوچرخه متصل می‌کند کرپی خوانده می‌شود. اگر کیفیت این قسمت پایین باشد کنترل شما روی دوچرخه کمتر می‌شود.

 • طوقه لاستیک دوچرخه:

به طور کلی لازم نیست شما نگران طوقه باشید. چرا که این بخش از دوچرخه چندان مهم نیست و بیشتر دوچرخه سواران حرفه ای هستند که به این بخش توجه می‌کنند و به دنبال طوقه هایی سبک تر می‌گردند.

 • لاستیک دوچرخه:

لاستیک ها یکی از مهم ترین بخش های دوچرخه به شمار می‌آیند. این بخش مهم معمولا با ویژگی هایی مثل اندازه، عرض، مقدار عاج، نوع عاج و غیره شناخته می‌شود.

تایر یا همان لاستیک وقتی که عریض باشد مناسب مسیرهای کوهستانی و سخت است و در عوض تایرها یا لاستیک های صاف مناسب دوچرخه های شهری و جاده ای می‌باشند.

 

قطعات مورد نیاز دوچرخه حرفه ای

 

 • پنجه رکاب و شانژمان :

پنجه رکاب تنوع بسیار زیادی دارد و معمولاً در بسته ی اصلی دوچرخه نیست. دستگاه فنری که وظیفه تعویض دنده های عقب را دارد شانژمان میگویند.

 • طبق قامه و طبق عوض کن:

صفحه ای که رکاب ها در انتها به آن متصل هستند طبق قامه نام دارد و طبق عوض کن دارای فنر جهت تعویض دنده های جلو است.

 • سیسم ترمز: 

ترمز یکی از مهم ترین بخش های دوچرخه است. این قسمت وظیفه متوقف کردن دوچرخه را برعهده دارد. ترمزهای دوچرخه به طور کلی به دو دسته دیسکی و لقمه ای تقسیم می‌شوند. اصطکاک در ترمز دیسکی بین صفحه ی فلزی موجود بین وسط چرخ و دو لنت اتفاق افتاده و در انواع لقمه ای مابین لقمه ها و طوقه اتفاق می‌افتد.

 • دسته ترمز و دسته دنده :

اهرمی که باعث عمل ترمزها بر روی چرخ می شود همچنین به اهرمی که شانژمان با فشار دادن آن حرکت می کند دسته دنده میگویند.

 • خودرو و زنجیر چرخ:

به چرخ دنده هایی که روی چرخ عقب بسته شده و باعث می شوند زنجیر روی آن ها حرکت کرده و سرعت و قدرت متفاوتی را به چرخ وارد نماید خودرو گفته می شود که توسط زنجیر چرخ انرژی رکاب زدن را به چرخ عقب منتقل میشود.

خرید قمقمه دوچرخه اسکات SCOTT corporate G3 water bottle 550ml

در انواع لوازم دوچرخه به چه نتیجه ای رسیدیم؟

پس از لوازم جانبی اصلی دوچرخه می‌رسیم به لوازم جانبی. انواع لوازم دوچرخه جانبی همانطور که از اسمش برمی‌آید ضروری نیستند اما داشتنشان می‌تواند تجربه دوچرخه سواری شما را بهبود ببخشد.

برخی از این لوازم شامل موارد زیر هستند: آینه، چراغ و شبنما، کلاه، جک، قمقمه، گلگیر، ترکبند، زنگ، تلمبه، قفل، دستکش و غیره که این لوازم اصولا روی خود دوچرخه عرضه نمی‌شوند و شما باید آنرا، جداگانه بخرید.

 

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *