تمامی فعالیت های ورزشی به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی و بهتر انجام شدن لباس مخصوص خود را دارند. دوچرخه سواری نیز نوعی ورزش محسوب می شود چه برای مسابقات حرفه ای از آن استفاده کنید و چه برای گشت و گذار در شهر بهتر است از لباس مخصوص استفاده نمایید.

استفاده از لباس مخصوص دوچرخه سواری اجباری نیست اما برای راحتی و احتیاط بهتر است از این نوع لباس ها استفاده کنید. شما می توانید بدون کفش مخصوص و دستکش سوار دوچرخه شوید و هیچ اتفاقی هم برایتان نخواهد افتاد خصوصاً اگر سفر کوتاهی داشته باشید و با احتیاط برانید.

چرا استفاده از لباس دوچرخه سواری توصیه می شود؟

لباس مخصوص دوچرخه سواری سازگار با استایل استفاده از این وسیله بوده و آزادی کاملی در اختیارتان قرار می دهد. این لباس ها به محض پوشیدن به راحتی شکل بدن را به خود گرفته و مزاحمتی برای شما ایجاد نمی کنند. این لباس در زمان حرکت با شما حرکت خواهد کرد و حس می کنید جزئی از بدنتان است. این ویژگی در قسمت پاها اهمیت ویژه ای دارد زیرا پاها در هنگام دوچرخه سواری بیشترین حرکت را خواهند داشت.

ضد تعریق بودن دیگر ویژگی خاص این لباس ها است. لباس های دوچرخه سواری از جنسی هستند که عرق را با گرمای بدن شما تبخیر کرده و اثری از خیسی بر روی لباس باقی نخواهد ماند. شورت دوچرخه سواری در قسمت خشتک دارای پد و فوم ضخیمی به منظور جلوگیری از ضربات در حین دوچرخه سواری است.

 

انواع لباس دوچرخه سواری

لباس های دوچرخه سواری در ساده ترین حالت عبارتند از: شلوارک یا شلوار تنگ، پیراهن، دستکش، جوراب و کفش.

  • پیراهن

جنس پیراهن دوچرخه سواری معمولاً از مواد مصنوعی و پشم مرینوس است. این پیراهن ها دارای یقه بلند به منظور محافظت از دوچرخه سوار در برابر نور خورشید هستند. در انواع آستین بلند و آستین کوتاه تولید شده و در برابر آب و هوا مقاوم می باشند.

  • شلوارک

شلوارک دوچرخه سواری از جنس لاکرا و دارای پد و یا لایه ای در داخل آن است. این شلوارک ها دو نوع هستند: نوع اول دارای بند در داخل خود بوده و نوع دوم دارای دو بندی می باشند. انواع دو بندی معمولاً راحت تر هستند. برخی افراد به خصوص بانوان به جای شلوارک از شلوارهای تنگ با همین ویژگی ها استفاده می کنند.

  • دستکش

دستکش های دوچرخه سواری معمولاً چرمی و دارای بافتی نرم هستند. این دستکش ها دوچرخه سوار را در برابر سرما و ضربه محافظت می کنند. برخی دستکش ها بدون انگشت می باشند.

  • جوراب

جوراب های دوچرخه سواری نازک و ضد تعریق بوده و دارای لایه ای ضخیم در قسمت کف می باشند. در فصول سرد به جای جوراب های نازک از جوراب های پشمی مرینوس استفاده می شود.

  • کفش

کفش و پنجه مخصوص به دوچرخه سوار در رکاب زدن بهتر و اتلاف کمتر انرژی کمک می کند. کفش های دوچرخه سواری دارای بخشی مخصوص جهت بستن پل پنجه می باشد. پس از نصب پنجه، پا در آن فیکس شده و فرد می تواند با قدرت بیشتری رکاب بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =