امروزه به دلیل آلودگی هوا، ترافیک و شلوغی شهرها دوچرخه برقی یکی از بهترین وسایل حمل و نقل محسوب می شود. این وسیله علاوه بر صرفه جویی در وقت، در هزینه های مختلف نیز صرفه جویی می کند و می تواند کاربرد تفریحی نیز داشته باشد.

اصلی ترین بخش قیمت دوچرخه برقی مربوط به برخی قطعات آن مانند باتری است. برخی از این قطعات از خارج کشور تأمین می شوند بنابراین قیمت آن ها تا حد زیادی وابسته به قیمت دلار است.

عوامل مؤثر بر قیمت دوچرخه برقی

  • نوع و توان موتور

موتورهای دوچرخه برقی به دو دسته هاب موتور و مید موتور تقسیم می شوند. هاب موتور به طور مستقیم داخل چرخ عقب یا جلو نصب شده و نیروی محرکه را مستقیماً به چرخ منتقل می نماید. این نوع موتورها ارزان قیمت تر هستند. مید موتور در مرکز قرار گرفته و نیروی محرکه را توسط زنجیر به چرخ عقب منتقل می نماید. این موتور گران قیمت ترین نوع است.

موتورها از نظر ساختار به دو دسته نیرو مستقیم و گیربکس دار تقسیم می شوند. در موتور نیرو مستقیم تمامی انرژی الکتریکی که توسط سیم پیچ ها تولید می شود به طور مستقیم به بیرون منتقل خواهد شد. این مدل بیشترین مصرف برق و کمترین توان را دارد. در انواع گیربکس دار نیروی الکتریکی به وسیله ی گیربکس منتقل می شود. گیربکس قدرت تولید شده توسط سیم پیچ را دو برابر می کند در نتیجه این نوع موتور کم مصرف تر و قدرتمند تر از سایر مدل ها است.

  • نوع و توان باتری

باتری های دوچرخه برقی به دو دسته لید اسید و لیتیوم یون تقسیم می شوند. انواع لید اسید عمر کم و وزن زیادی دارند اما ارزان قیمت هستند. باتری های لیتیوم یون عمر بیشتر، وزن کم و بازدهی بالایی دارند همچنین نسبت به سایر مدل ها گران قیمت تر هستند.

ولتاژ و جریان باتری نشان دهنده ی توان آن هستند. ولتاژ تأمین کننده ی سرعت حرکت و جریان تأمین کننده ی قدرت حرکت می باشد. به منظور محاسبه توان باتری مقدار ولتاژ را در جریان ضرب می کنیم. هرقدر توان باتری بیشتر باشد سرعت دوچرخه و میزان نگهداری شارژ آن نیز بیشتر می شود.

  • کیفیت و نوع قطعات

قطعات معمولاً متناسب با تنه انتخاب می شوند. در دوچرخه های برقی ترمز اهمیت ویژه ای دارد زیرا این نوع دوچرخه ها سرعت بیشتری دارند و کنترل سرعت در آن ها مهم است. ترمزهای وی بریک یا دیسکی بهترین نوع هستند. قطعات برند شیمانو بالاترین کیفیت و قیمت را دارند.

  • نوع دوچرخه

دوچرخه های برقی انواع مختلفی دارند. برخی از آن ها عبارتند از تاشو، شهری، سبک و … . نوع دوچرخه نیز می تواند در قیمت گذاری مؤثر باشد.

  • نوع بدنه

برند بدنه و مقدار ظرافت در تولید نقش مهمی در قیمت دارند. همچنین جنس بدنه می تواند در قیمت مؤثر باشد. بدنه دوچرخه های برقی معمولاً از جنس فیبر کربن، آلومینیوم و یا فلزی است. بدنه های فلزی سنگین ترین و ارزان ترین نوع و فیبر کربن گران ترین و سبک ترین نوع هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 10 =