راهنمای خرید دوچرخه کوهستان را بخوانید!

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

بهترین دوچرخه کوهستان چیست و چند نوع دارد؟

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان: یکی از زمین‌ها و مسیرهایی که یک نوع دوچرخه خاص برای آن طراحی شده است، دوچرخه کوهستان است. این دوچرخه مقاوم خواص و فایده‌های متنوعی دارد و ما در مقاله راهنمای خرید دوچرخه کوهستان از سایت دوچرخستان به شما تمام اطلاعات مورد نیازتان را ارائه می‌‌دهیم. دوچرخه ای را می‌‌گوییم دوچرخه کوهستان است که دارای ویژگی‌ها و خواص خاصی باشد. این خواص و ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌‌شود:

 • داشتن طوقه‌هایی با قطر ۲۶ اینچ
 • داشتن سیستم تغییر دنده ای مناسب با مسیر کوهستانی
 • داشتن مقاومت بالا چه در برابر ضربه چه در برابر تغییر مسیر
 • داشتن لاستیک‌های عاج دار و ضخیم که باعث بالا رفتن چسبندگی می‌‌شود.

حال شاید برایتان سوال باشد چگونه باید یک دوچرخه کوهستانی را بخرید. به طور کلی دوچرخه سوارانی که به صورت حرفه ای به دوچرخه سواری می‌‌پردازند برای خرید دوچرخه هیچوقت مثل یک خریدار عادی به فروشگاه‌ها نمی‌‌روند و یک دوچرخه آماده را نمی‌‌خرند.

اما مهم ترین فاکتوری که چه دوچرخه سواران حرفه ای چه دوچرخه سواران آماتور باید آن را در نظر بگیرند و حتما باید از خودشان بپرسند این است که نوع فعالیت مورد نظرشان هنگام دوچرخه سواری چیست.

یعنی به عبارت دیگر قصد دارند با دوچرخه اشان در چه مسیرهایی رفت و آمد کنند. به عنوان مثال اگر کسی می‌‌خواهد یک دوچرخه کوهستان ارزان بخرد آیا می‌‌خواهد از این دوچرخه فقط در مسیرهایی شهری استفاده کند؟ یا نه واقعا قصد طبیعت گردی و عبور و مرور مسیرهای ناهموار در ذهنش است؟ آیا می‌‌خواهد با دوچرخه ای که می‌‌خرد وارد مسابقات دوچرخه سواری شود و به صورت حرفه ای این ورزش مهیج را دنبال کند یا نه می‌‌خواهد به صورت فان و تفریحی گاهی دوچرخه سواری کند؟

بعد از مشخص کردن این مورد و با توجه به هدف انتخابی‌تان می‌‌تواند دست به انتخابی متمایز بزنید. برای هر کدام از اهدافی که در بالا ذکر کردیم، هر دوچرخه ای ویژگی‌ها و خواص و معیارهای خاصی را ارائه می‌‌دهد که باعث می‌‌شود آن دوچرخه نسب به یک دوچرخه دیگر متفاوت شود. پس باید قبل از خرید برای خودتان مشخص کنید که به چه علت و در چه سطحی می‌‌خواهید دوچرخه سواری کنید.

 

انواع دوچرخه کوهستان

 

انواع دوچرخه کوهستان را به همراه ویژگیهایشان بشناسید!

حال که به صورت کلی به دوچرخه‌ها پرداختیم بهتر است ریز شویم و به دوچرخه‌های کوهستان و انواع آن‌ها بپردازیم. بعضی‌ها سوال دارند که آیا دوچرخه کوهستان ایرانی مناسب است؟ چه برندی مناسب است؟ دوچرخه کوهستان شیائومی‌‌؟ یا شاید دوچرخه کوهستان اسکات ؟

بعضی افراد هم اسم دوچرخه کوهستان شیمانو را شنیده اند. پاسخ ما به شما این است که بهتر است در ابتدا شما روی این سوالات ریز نشوید و در عوض به موارد کلی ای که در زیر اشاره می‌‌کنیم دقت کنید و براساس آن دوچرخه خود را انتخاب کنید.

 • ATB

این نوع از دوچرخه‌ها حکم آچار فرانسه را دارند. معروف اند به دوچرخه‌های همه کاره و یا شهری. با این نوع مدل از دوچرخه‌ها می‌‌توانید در مسیر‌های جنگلی، چمنزارها، مسیرهای خیابانی، جاده‌های کوهستانی و غیره، رفت و آمد کنید. .با این حال در نظر داشته باشید که این نوع از دوچرخه در مسیرهای سخت و ناهمواری که فراز و نشیب‌های زیادی دارند کارایی لازم را ارائه نمی‌‌دهد.

 • دانهیل

دوچرخه‌های مدل دانهیل درواقع دوچرخه‌هایی مخصوص سراشیبی هستند. این دوچرخه‌ها کمک فنرهای خیلی قوی ای در بخش جلویی و همچنین پشت تنه دارند که به شدت مقاوم و سنگین هستند. به همین دلیل هم رکاب زدن با این نوع دوچرخه در مسیرهای سربالایی تقریبا غیرممکن است و خستگی خیلی زیادی به دنبال خواهد داشت.

 • استقامتی

این نوع از دوچرخه‌ها که به دوچرخه‌های کراس کانتری هم معروف هستند از آلیاژهای سبک و در عین حال مقاوم ساخته شده اند. این نوع دوچرخه نسبت به دوچرخه دانهیل خیلی سبک تر است و مناسب رفت و آمد در جاده‌های سخت و مسیرهای طولانی است. به طور کلی دوچرخه‌های کراس کانتری محبوب ترین و پرفروش ترین نوع دوچرخه کوهستان به شمار می‌‌آید.

 

نکات مهم حین خرید بهترین دوچرخه کوهستان

 

نکات مهم در هنگام خرید دوچرخه کوهستان چیست؟

بعد از این که هدفتان را در مورد نوع دوچرخه سواری مد نظرتان انتخاب کردید حال باید ریز شوید و دوچرخه خود را انتخاب کنید. ما چند مورد مهم را در زیر به شما توصیه می‌‌کنیم که هنگام خرید دوچرخه به آن‌ها دقت کنید.

 • مهم ترین مسئله تعیین بودجه است. ببینیند چه قدر می‌‌خواهید خرج یک دوچرخه کنید و سپس با توجه به آن کاتالوگ را مشاهده کنید.
 • مورد دیگر این است که حتما و تا جای ممکن از برندهای معروف و شناخته شده دوچرخه مورد نظرتان را خریداری نمایید. چه بسا دوچرخه ای از برندی نامطمئن بخرید و پس از خرید افسوس بخورید.
 • داشتن خدمات پس از فروش و گارانتی و همچنین ضمانت قطعات دوچرخه بسیار بسیار مهم است. با این حال ممکن است بعضی از برندهای معروف در ایران نمایندگی نداشته باشد. اما در صورت امکان این موارد را حتما در نظر داشته باشید.
 • سایز دوچرخه ای که می‌‌خواهید بخرید باید متناسب با جثه خودتان و بدنتان باشد و به هیچ عنوان خام اضافاتی مثل چراغ یا سبد یا قمقمه یا ترکبند را نخورید که به هیچ کاری نمی‌‌آیند.
 • آلیاژ یا ماده ای که با آن بدنه دوچرخه ساخته شده اهمیت زیادی دارد چرا که حکم استخوان یک دوچرخه را دارد و مهم ترین بخش دوچرخه به شمار می‌‌آید. اطمینان حاصل کنید که این بخش از دوچرخه کیفیت مطلوبی داشته باشد.
 • جهت کسب اطلاعات کامل در مورد مشخصات فنی، گارانتی و خدمات پس از فروش محصول مورد نظر به سایت کارخانه سازنده مراجعه نمایید.
 • قبل از نهایی کردن خرید خودتان از کیفیت تمام قطعات دوچرخه اطمینان حاصل کنید.

 

در راهنمای خرید دوچرخه کوهستان به چه نتیجه ای رسیدیم؟

دوچرخه کوهستان دوچرخه ای پرفایده است که می‌‌تواند همراهی مناسب برای شما باشد. اگر مواردی که گفته شد را رعایت کنید بدون شک دوچرخه ای مناسب را خواهید خرید. برای خرید دوچرخه کوهستان می‌‌توانید با کارشناسان با تماس برقرار کنید. امیدواریم مطلب، راهنمای خرید دوچرخه کوهستان برایتان مفید بوده باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *