امروزه یکی از اصلی ترین دغدغه های بشر گرم شدن زمین و آلودگی هوا است. وسایل حمل و نقل عمومی یکی از اصلی ترین عوامل آلودگی محیط زیست هستند. بسیاری از دوستداران محیط زیست استفاده از دوچرخه را به جای اتومبیل توصیه می کنند. دوچرخه علاوه بر اینکه آلودگی برای محیط ندارد مزایای فراوانی برای سلامتی نیز خواهد داشت. با دوچرخه سواری سلامت قلب و عروق تضمین می شود، سیستم ایمنی بدن، عضلات و مفاصل تقویت می شوند و … . دوچرخه ها نیز مانند سایر وسایل انواع مختلفی دارند. امروزه استفاده از دوچرخه های برقی بسیار رایج شده و خیلی از افراد به جای استفاده از اتومبیل برای رفت و آمدهای شهری از دوچرخه برقی استفاده می کنند. در این میان، یافتن قیمت دوچرخه متناسب با بودجه ما، نیازمند پارامترهایی ست که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

قیمت دوچرخه

یکی از مهمترین عوامل در هنگام خرید هر محصول و وسیله ای قیمت آن است. دوچرخه ها در انواع مختلف و بازه های قیمتی متفاوتی موجود هستند. دلیل اصلی تفاوت قیمت نوع قطعات به کار برده شده می باشد. قیمت و کیفیت هر دوچرخه در وهله ی اول بستگی به نوع فریم به کار برده شده در آن دارد.

  • فریم

فریم دوچرخه معمولاً از فولاد، آلومینیوم و کروم یا کربن ساخته می شود. فریم های کروم و کربنی معمولاً برای مصارف حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین قیمت دوچرخه هایی با این فریم ها، گران تر می باشد. فریم های آلومینیومی قیمت کمتری دارند بنابراین دوچرخه هایی که برای افراد آماتور و نیمه حرفه ای ساخته می شوند به طور معمول دارای فریم آلومینیومی هستند.

برخی از دوچرخه های حرفه ای نیز فریم آلومینیومی دارند. دلیل استفاده از این مواد سبک بودن آن ها است. دوچرخه هرقدر سبک تر باشد شتاب و سرعت آن بیشتر خواهد بود بنابراین باید از موادی در فریم اصلی استفاده شود که وزن کمتری دارند. میزان استحکام فریم در برابر ضربه و فشار نیز در مدل های مختلف متفاوت است. به طبع هرقدر فریم مقاوم تر باشد دوچرخه نیز گران قیمت تر خواهد بود.

  • کیفیت قطعات و امکانات

یکی از مهمترین قطعات در دوچرخه های حرفه ای دوشاخ است. دوشاخ معمولاً از جنس آلومینیوم بوده و مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه وخوردگی حاصل از آب دارد. به دلیل اینکه دوچرخه های حرفه ای فاقد کمک فنر هستند و برخی از آن ها فقط یک کمک فنر دارند فشار زیادی به چرخ های جلویی وارد می شود به همین دلیل استفاده از دوشاخ مستحکم در این دوچرخه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

زنجیر، شانژمان، دسته دنده، خودرو، تعداد دنده ها،نوع ترمز و … نیز جزو عواملی هستند که در تعیین قیمت دوچرخه نقش دارند. به عنوان مثال اگر خودروی دوچرخه دارای ۸ طبق باشد به آن هشت سرعته گفته می شود.

  • نوع کاربرد

به طور کلی دوچرخه ها از نظر نوع کاربرد به سه دسته تقسیم می شوند: حرفه ای، نیمه حرفه ای و آماتور. دوچرخه های حرفه ای معمولاً قیمت بالاتری نسبت به انواع نیمه حرفه ای و آماتور دارند.

بهترین برندها

بهترین برندهای دوچرخه های حرفه ای موجود در بازار عبارتند از جاینت، کی ام تی، مریدا و اسکات که قیمت همه ی آن ها بالای دو میلیون تومان است. انواع آماتور و نیمه حرفه ای بسته به نوع برند و امکانات دارای رده قیمت بسیار متنوعی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =