امروزه شلوغ شدن شهرها، آلودگی هوا، ترافیک های طاقت فرسا و انواع بیماری های تنفسی در اثر آلودگی هوا و هزاران مشکل دیگر شهرنشینی و رفت و آمد را برای ما سخت تر از قبل کرده است. برای مقابله با این مشکلات باید چاره ای مانند استفاده از دوچرخه شارژی اندیشید و تغییری در سبک زندگی ایجاد نمود.

یکی از تکنولوژی های ارزان و سریع و از همه مهم تر بدون آلودگی دوچرخه برقی است. دوچرخه های برقی مناسب ترین جایگزین برای موتورسیکلت های شهری و دوچرخه های مکانیکی هستند. تنها تفاوت بین دوچرخه و موتور برقی این است که با دوچرخه های برقی می توان رکاب هم زد اما موتورها این ویژگی را ندارند. در ادامه به بررسی ویژگی های این وسیله نقلیه جالب و جذاب خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

دوچرخه برقی

دوچرخه های شارژی یا برقی متشکل از یک دوچرخه و یک موتور الکتریکی هستند. این موتور الکتریکی به یک منبع تأمین انرژی الکتریکی نیاز دارد. این منبع باتری است. باتری ها انواع مختلفی دارند. باتری دوچرخه شارژی باید به گونه ای باشد که زود تخلیه نشود و جریان دهی بالایی داشته باشد. همچنین باید در صورت عدم استفاده تا مدت ها بتواند انرژی را در خود نگه داشته و جریان نشتی نداشته باشد.

انواع باتری دوچرخه برقی

  • سربی

باتری های سربی که به لید اسید و باتری خشک معروف می باشند فوق العاده ارزان و در دسترس بوده و قابل بازیافت هستند. وزن این باتری ها سه برابر انواع لیتیومی است اما ظرفیت آن ها نصف لیتیومی می باشد. اما از نظر ولتاژ و آمپراژ برابر هستند.

باتری های سربی حجم زیادی داشته و بسیار سنگین می باشند و مدت زمان طولانی برای شارژ شدن نیاز دارند. دوچرخه برقی های ارزان قیمت معمولاً دارای باتری های خشک هستند.

  • لیتیوم

باتری های لیتیومی فوق العاده سبک و کم حجم بوده و ظرفیت بسیار بالایی دارند. این باتری ها گران قیمت هستند اما طول عمر بیشتری دارند در نتیجه به صرفه تر می باشند. بهترین نوع باتری برای دوچرخه های برقی انواع لیتیومی است.

  • نیکل-هیدرید

انواع نیکل-هیدرید گران هستند اما کیفیت بالایی دارند.

  • نیکل-کادمیوم

ظرفیت بالاتری نسبت به باتری های سربی دارند و سبک تر هستند اما گران تر بوده و طول عمر کمتری دارند.

انواع موتور دوچرخه برقی

دوچرخه های برقی معمولاً سه نوع موتور دارند:

  1. در نوع اول موتور در بخش پدال قرار داشته و در هنگام رکاب زدن بخشی از نیروی محرکه توسط آن تأمین می شود.
  2. در نوع دوم موتور در مرکز چرخ عقب قرار دارد. کنترل این موتور توسط ولوم گاز انجام می شود. در این مدل می توانید بدون پدال زدن هم حرکت کنید.
  3. نوع سوم موتورهای اصطکاکی هستند. در این نوع موتورها نیروی تولیدی توسط موتور به چرخ عقب دوچرخه اعمال می شود.

کلام آخر

سرعت دوچرخه های برقی معمولاً ۲۰ تا ۳۵ کیلومتر بر ساعت می باشد و برخی از مدل ها قابلیت افزایش سرعت تا ۴۵ کیلومتر بر ساعت را نیز دارند. اگر هزینه ی کافی برای خرید دوچرخه برقی را ندارید می توانید با کیت های آماده دوچرخه خود را تبدیل به یک دوچرخه برقی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *