دوچرخه انوع مختلفی دارد که هریک کاربرد خاص خود را دارند. به عنوان مثال از دوچرخه های کوهستان برای پیمودن مسیرهای ناهموار استفاده می شود و دوچرخه های شهری برای استفاده در مسیرهای کوتاه و هموار شهری مناسب هستند. نوع دیگری از دوچرخه تحت عنوان دوچرخه تویستی وجود دارد که مناسب پیمودن مسافت های طولانی است.

برای خرید یک دوچرخه توریستی خوب لازم نیست یک مدل گران قیمت با تجهیزات فوق العاده را پیدا کنید. شما می توانید با قیمتی معقول و حداقل تجهیزات سفر خوبی داشته باشید اما این در صورتی است که در مورد تجهیزات مکانیکی اطلاعاتی داشته باشید. برای خرید یک دوچرخه توریستی مناسب موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • قابلیت حمل با سایر وسایل نقلیه

در طول سفر ممکن است مجبور به حمل دوچرخه با قطار، اتوبوس یا هواپیما شوید. در واقع این بخشی از سفر شما خواهد بود. حال اگر دوچرخه تان طول و عرض غیر معمولی داشته باشد مثلاً انواع دو نفره، نمی توانید از وسایل نقلیه برای حمل آن استفاده نموده و با مشکل مواجه خواهید شد. در صورتیکه تمایل به استفاده از دوچرخه غیر معمول دارید باید هزینه های بیشتری برای سفر پرداخته و آن را با باربری یا هواپیما جابجا کنید. برای راحتی حمل و نقل می توانید از انواع تاشو استفاده کنید اما نمی توانید مسافت های خیلی طولانی را با این نوع بپیمایید.

  • عوارض زمین

در صورتیکه قصد سفر در طبیعت و رشته کوه ها را دارید بهتر است از دوچرخه کوهستان با تعلیق مناسب استفاده نمایید. در طبیعت شما با جاده هایی ناهموار و پر از دست انداز روبرو خواهید شد اما اگر مسیر شما جاده های آسفالت هستند دوچرخه ای با تایرهای نازک مناسب تر می باشند.

  • تجهیزات

تجهیزاتی مانند ست دنده، رنگ و اندازه چرخ ها و ترکبند را چک کنید. ترکبند یکی از مهم ترین تجهیزات برای دوچرخه های توریستی است. برخی از دوچرخه های توریستی فاقد ترکبند بوده و برخی دیگر ترکبندهای با کیفیتی ندارند در نتیجه قابلیت تحمل بار در مسافت های طولانی را نخواهند داشت. اگر دوچرخه ترکبند نداشته و یا نوع بی کیفیتی دارد بهتر است آن را به عنوان تجهیزات اضافی خریداری نمایید.

  • چرخ ها

بهتر است لاستیک ها تا حدی ضخیم باشند. لاستیک های خیلی نازک برای جاده های خاکی مناسب نیستند به همین دلیل لاستیک هایی با ضخامت متوسط بهترین گزینه برای جاده های اسفالت و خاکی هستند. در گذشته چرخ ها با دست ساخته میشد و دقت و کیفیت بسیار بالایی داشت اما امروزه چرخ ها با ماشین ساخته می شوند و دقت انواع دست ساز را ندارند.

  • زین

زین ها معمولاً خیلی راحت نیستند و برای سفرهای کوتاه مدت طراحی شده اند اما اگر قصد سفر طولانی مدت را دارید بهتر است زین را نیز مانند ترکبند تعویض کنید.

  • دنده ها

دوچرخه توریستی باید دارای دنده های سبک و سنگین باشد. معمولاً از دنده سبک برای سربالایی ها استفاده می شود. علاوه بر این باید فضایی بین چرخ و گلگیر وجود داشته باشد تا بتوانید از چرخ های پهن تری استفاده کنید. در صورت کم بودن این فاصله در جاده های خاکی با مشکل مواجه خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سه =