دوچرخه وسیله ای است که کاربردهای مختلفی دارد. هم می توان به عنوان وسیله نقلیه از آن استفاده کرد، هم به عنوان وسیله ای برای بازی و ورزش و … . بسیاری از افراد بر این باورند که دوچرخه وسیله ای ساده و بدون حاشیه است در صورتیکه اینطور نیست. برای خرید یک دوچرخه مناسب باید فاکتورهای مختلف و همچنین نیازهای خود را در نظر گرفت.

فاکتورهای مهم برای خرید دوچرخه

  1. مورد استفاده

ابتدا باید اطلاعاتی در مورد انواع دوچرخه و کاربرد هریک کسب کنید سپس نیاز خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال آیا می خواهید از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه درون شهری استفاده کنید یا وسیله ای برای سرگرمی؟ آیا به دنبال دوچرخه ای حرفه ای برای گشت و گذار در مسیرهای پر فراز و نشیب کوهستان هستید یا به دنبال مدلی ساده برای عبور و مرور در خیابان های شهر؟

با تعیین مورد استفاده انتخاب های خود را محدود کرده و در هنگام خرید سردرگم نخواهید شد. در صورت انتخاب اشتباه نمی توانید به درستی از آن استفاده کرده و پس از مدتی کوتاه دلزده خواهید شد.

  1. قیمت دوچرخه

قیمت یکی از مهمترین فاکتورها برای خرید هر وسیله ای است. در حال حاضر در سراسر دنیا تولید کنندگان و برندهای فراوانی وجود دارند که هریک متناسب با کیفیت و مورد استفاده قیمت گذاری شده اند. با توجه به گستردگی بازار و برندها نمی توان به تفکیک قیمت هریک از دوچرخه ها را بازگو کرد اما با توجه به آلیاژ بدنه و سایز می توان قیمت های تقریبی را بیان نمود.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فصول گرم سال بالاتر هستند پس اگر قصد خرید دوچرخه را دارید بهترین فصل برای خرید زمستان است. در جدول زیر دامنه قیمت انواع دوچرخه متناسب با سایز و آلیاژ بدنه بیان شده اند.

سایز دوچرخهجنس بدنهدامنه قیمت(ریال)ویژگی
۲۰آهنی۳۵۰۰۰۰۰-۲۵۰۰۰۰۰کاملا ساده و فاقد هرگونه لوازم جانبی
۲۰آلومینیومی۷۰۰۰۰۰۰-۵۰۰۰۰۰۰دارای دنده و کمک فنر
۲۰آلومینیومی۶۰۰۰۰۰۰-۴۰۰۰۰۰۰فاقد دنده
۲۴آهنی۵۵۰۰۰۰۰-۳۰۰۰۰۰۰بدون دنده و کمک فنر
۲۴آلومینیومی۶۰۰۰۰۰۰-۴۰۰۰۰۰۰بدون دنده و کمک فنر
۲۴آلومینیومی۱۰۰۰۰۰۰۰-۵۰۰۰۰۰۰دارای دنده و کمک فنر
۲۶آهنی۴۵۰۰۰۰۰-۳۰۰۰۰۰۰ساده و فاقد تجهیزات
۲۶آهنی۶۰۰۰۰۰۰-۴۰۰۰۰۰۰دارای دنده و کمک دوتایی ابتدایی
۲۶آلومینیومی۱۱۰۰۰۰۰۰-۶۰۰۰۰۰۰دارای تجهیزات با کیفیت مانند دنده و کمک فنر
۲۸آلومینیومی۱۰۰۰۰۰۰۰-۱۰۰۰۰۰۰۰۰مناسب برای استفاده برون شهری
  1. سایز دوچرخه

دوچرخه نیز مانند لباس دارای اندازه های مختلفی است که این اندازه ها با علائم و اعداد مختلف نمایش داده می شوند. سایز دوچرخه باید متناسب با قد و جثه دوچرخه سوار باشد. از دو واحد سانتی متر و اینچ برای بیان این اندازه استفاده می شود.

  1. آلیاژ بدنه

به طور کلی دوچرخه ها از سه نوع آلیاژ آلومینیومی، آهنی و کربنی ساخته می شوند. بدنه آلومینیومی به دلیل وزن کم و لوازم جانبی بهترین گزینه است. بدنه آهنی ارزان قیمت تر است پس اگر استفاده زیادی از دوچرخه ندارید و فقط می خواهید آخر هفته ها به گشت و گذار بروید بهتر است انواع آهنی را انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفده =