چراغ دوچرخه یکی از لوازم جانبی آن محسوب می شود بنابراین در اکثر دوچرخه ها در بسته ی اصلی و هنگام خرید وجود ندارد و شما باید آن را به صورت جداگانه خریداری کنید. چراغ ها معمولاً به قسمت های جلو و عقب دوچرخه متصل شده و هدف اصلی در استفاده از آن ها بهبود دید در جاده و مشاهده ی بهتر موقعیت دوچرخه سواران در جاده توسط رانندگان وسایل نقلیه است.

برخی دوچرخه سواران به دلیل خطرناک بودن دوچرخه سواری در شب از شبرنگ بر روی بدنه استفاده می کنند اما این کافی نیست و می تواند شما را به خطر بیاندازد. اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید باید روشنایی مناسب و قابل اعتمادی برای دوچرخه ی خود تهیه کنید.

انواع چراغ دوچرخه

قبل از خرید چراغ دوچرخه ابتدا باید هدف خود از تهیه ان را مشخص نمایید. اینکه می خواهید در شب دید بهتری داشته باشید یا اینکه دیده شوید!

چراغ هایی که نور زیادی دارند معمولاً گران قیمت بوده و قابل شارژ می باشند. طبق یک قانون کلی هرقدر قدرت روشنایی یک چراغ بیشتر باشد قیمت و خروجی نور آن هم بیشتر خواهد بود. در هنگام خرید چراغ باید به مدل و میزان مصرف باتری آن توجه کنید.

چراغ های قدرتمند گران قیمت هستند اما به دلیل استفاده از باتری های لیتیوم یون میزان مصرف باتری کمتر بوده و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کنند. بنابراین اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید باید چراغ های حرفه ای دارای باتری قابل شارژ تهیه نمایید.

اما اگر حرفه ای نیستید نیازی نیست انقدر هزینه کنید. یک چراغ معمولی ال ای دی که با چند باتری قلمی کار می کند می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. چراغ های ال ای دی مصرف کم و قیمت پایینی دارند.

همانطور که گفته شد از چراغ ها در دو قسمت عقب و جلوی دوچرخه استفاده می شود. دوچرخه یک وسیله ی نقلیه است و مانند سایر وسایل نقلیه چراغ های سفید در بخش جلویی و چراغ های قرمز در بخش عقبی تعبیه می شوند.

برخی چراغ ها حالت های روشنایی مختلفی دارند و به کاربر این امکان را می دهند که براساس میزان شارژ باتری حالات مختلف روشنایی را تنظیم کند. لازم به ذکر است که چراغ های خطر فقط دارای یک یا دو حالت روشنایی هستند.

جایگزین چراغ دوچرخه

برخی افراد به جای استفاده از چراغ بر روی دوچرخه خود از کلاه های دارای چراغ قوه استفاده می کنند.

قوانین سختگیرانه

برخی کشورهای پیشرفته مانند هلند و آلمان استفاده از چراغ چشمک زن قرمز را برای دوچرخه سواران ممنوع کرده اند. در فرانسه تمامی دوچرخه هایی که وزن بیشتر از یازده کیلوگرم دارند موظف به استفاده از سیستم روشنایی مناسب هستند.

کلام آخر

دوچرخه سواری در شب آرامش و هیجان خاصی دارد اما به همان اندازه خطرناک هم هست. برای حفظ ایمنی خود باید در هنگام دوچرخه سواری در شب از تجهیزات روشنایی مناسبی استفاده کنید. در هنگام بروز حادثه و تصادف در شب اگر دوچرخه شما فاقد سیستم روشنایی باشد مقصر اصلی شما هستید پس برای داشتن سفری لذت بخش و بی خطر حتماً سیستم روشنایی مناسبی تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =