دوچرخه برقی و نحوه ی عملکرد آن

به دوچرخه هایی که مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک هستند دوچرخه برقی E-bike گفته می شود. دوچرخه های برقی انواع مختلفی دارند. برخی دارای یک موتور برقی کوچک هستند که فقط در پدال زدن به دوچرخه سوار کمک می کنند و برخی مانند موتورسیکلت عمل می کنند.

دوچرخه های برقی در میزان قدرت موتور و سرعت نیز با هم تفاوت دارند. تمامی دوچرخه های برقی از باتری های قابل شارژ استفاده می کنند. با یک باتری کاملاً شارژ شده می توان مسافت بین ۲۵ تا ۶۰ کیلومتر را پیمود که این مقدار به کیفیت دوچرخه و باتری، شرایط آب و هوایی و شرایط جاده بستگی دارد.

اجزای دوچرخه برقی

موتور

موتور دوچرخه های الکتریکی سه نوع هستند: Hub Motor، Mid Drive و Belt Drive. توان این موتورها نیز بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ وات متغیر است. موتور نیروی الکتریکی را تبدیل به نیروی جنبشی کرده و به این وسیله چرخ ها را به حرکت در می آورد.

باتری

باتری های لیتیوم یون، اسید سرب و نیکل هیدرید در دوچرخه های برقی مورد استفاده قرار می گیرند. در نمونه های مدرن معمولاً از باتری های لیتیوم یون استفاده می شود. برخی از مدل های مدرن فقط با یک نوع باتری سازگارند اما برخی دیگر به کاربر امکان انتخاب باتری ایده آل را می دهند.

سیستم کنترل کننده

اداره کردن اجزای الکتریکی دوچرخه با سیستم کنترل کننده امکان پذیر است. کنترل کننده ها دو نوع هستند: پیچشی و پدالی. انواع پیچشی به دو دسته تقسیم می شوند: اهرمی و دکمه ای. در انواع مدرن سیستم کنترل به صورت نمایشگر لمسی بر روی فرمان دوچرخه نصب می شود که قابلیت اتصال به گوشی هوشمند را نیز دارد. با این سیستم دوچرخه سوار می تواند قدرت موتور، کالری مصرف شده، مسافت طی شده، شارژ باتری و … را تحت کنترل داشته باشد.

مزایای دوچرخه برقی

 1. برای استفاده از دوچرخه برقی نیاز به گواهینامه رانندگی ندارید.
 2. محدودیتی برای تردد در فضای سبز، گذرگاه های عابر پیاده، پارک و … برای دوچرخه های برقی تعریف نشده است.
 3. مسافتی که می توان با انواع برقی طی کرد بسیار بیشتر از دوچرخه های معمولی است.
 4. دوستدار محیط زیست هستند.
 5. تعریق زیاد یکی از موانع استفاده از دوچرخه به عنوان وسیله ی نقلیه روزانه است. دوچرخه های برقی این مشکل را ندارند زیرا نیازی نیست که به طور مداوم پدال بزنید بنابراین می توانید با خیال راحت با این وسیله به جلسات کاری خود رفته و در حفظ محیط زیست سهیم باشید.
 6. در هر سن و شرایط بدنی می توان از این دوچرخه ها استفاده کرد.
 7. ارزان قیمت تر از وسایل نقلیه موتوری هستند.
 8. امنیت بیشتری نسبت به موتور سیکلت دارند.
 9. سبک تر از موتور سیکلت و سایر وسایل نقلیه موتوری هستند.
 10. در محدودیت های ترافیکی عملکرد فوق العاده ای دارند زیرا دوچرخه سوار می تواند از پیاده روها عبور کرده و استرس ماندن در ترافیک را نداشته باشد.
 11. امکان پارک کردن آن در هر مکانی وجود دارد بنابراین دغدغه ای برای پارک کردن و یافتن جای پارک مناسب وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 2 =